Jaká je naše představa o ideálním bydlení? Měli bychom se v něm cítit příjemně, mělo by být kvalitní, energeticky úsporné a nejlépe i ekologické.

Přesně takové nároky splňují moderní rodinné domy. Dřevo je materiál, který se na stavbu domů používal od nepaměti. Dnešní dřevostavby jsou ale na hony vzdálené představám, které o nich u některých lidí přetrvávají.

Moderní dřevostavby dávno nevypadají jako stařičké roubenky. Vzhled domu samozřejmě záleží na požadavcích zájemce o bydlení a návrhu architekta. Podle vzhledu domu, ale v mnoha případech nebude mít šanci poznat, že se jedná o dřevostavbu.

Dřevostavby mají lepší tepelně izolační vlastnosti než zděné domy. Rychleji se vyhřejí, protože se teplo neakumuluje nejprve ve zdech. Moderní dřevostavby jsou konstruovány tak, že zároveň dokáží teplo i udržet a není třeba mít obavy z rychlého vychladnutí poté, co se přestane topit.

Odpůrci dřevostaveb často poukazují na možné riziko požárů. I v tomto případě se ale jedná o mýtus. Zatímco ocelové konstrukce se při dosažení určité teploty mohou náhle zcela zhroutit, dřevo při hoření uhelnatí a tím se proces hoření zpomaluje. V případě silných trámů oheň obvykle prohoří pouze do hloubky cca 2 centimetrů a poté svůj postup často úplně zastaví, protože zuhelnatělé okraje trámu brání přívodu kyslíku nutného pro další hoření.

Plané jsou i obavy týkající se životnosti dřevostaveb. Příkladem mohou být domy od německé společnosti OKAL. Mnoho z domů postavených v západní Evropě v padesátých letech minulého století dosud bezproblémově slouží svým majitelům.

Dlouhá životnost je dána novými technologiemi, složením nosných konstrukcí i všech dílčích konstrukčních prvků, které odpovídají nejpřísnějším normám Evropské unie a jsou v případě zmiňovaných domů od společnosti OKAL certifikované v Německu.

Energetickou úspornost těchto moderních dřevostaveb zajišťují použité materiály a kvalitní izolace včetně oken s trojsklem. Vliv má samozřejmě také orientace domu, kterou je potřeba přizpůsobit potřebám toho kterého majitele, ale i charakteristice pozemku a místa, kde bude dům stát. Velká okna by měla být ideálně směřována na jih.

Při rozhodování o tom, pro jaký dům se rozhodnete, byste určitě moderní dřevostavby jako možnou alternativu neměli vynechat. Řada předsudků, které o nich panovaly, vyvrátily přímo zkušenosti majitelů domů. Ty u nás proto po vzoru západní a severní Evropy ale i severoamerického kontinentu rychle přibývají. Ostatně na téma mýtů panujících o dřevostavbách upozornil i portál iDnes.cz v článku Mýty a předsudky vůči dřevostavbám aneb odpovědi na časté otázky, který také stojí za přečtení.