Přemýšlíte o koupi nové podlahové krytiny a nemůžete se rozhodnout, která by vám mohla sloužit nejlépe?

V dnešní době je možností opravdu velká spousta, nicméně v našem článku se zaměřujeme na to, proč byste si mohli pořídit právě vinylovou plovoucí podlahu.

 

 

Co je to vinyl á la PVC?

Vinyl, přesněji řečeno polyvinylchlorid, zkráceně PVC, se řadí mezi nejpoužívanější umělou hmotu na světě. Slouží k výrobě nejen podlah, ale i například hraček či zdravotnických pomůcek. Možná byste si mohli myslet opak, ale plovoucí vinylová podlaha patří k nejzdravějším typům podlah, které si můžete pořídit.

Vinylové podlahy se vyrábí ze soli a ropy, ve výrobním procesu následně vzniká chlor a ethylen. Ke změkčení se používají přidaná bio změkčovadla či zdravotně nezávadný materiál DINCH, ze kterého se mimojiné vyrábí také sáčky k uchování krevní plazmy.

Dnes si zákazníci mohou vybrat z měkkého PVC v rolích, lamel či čtverců z tvrzeného vinylu v různých formátech. Design podlah odpovídá aktuálním módním trendům, vybírat se dá z atraktivního vzhledu kamene, dlažby, korku či recyklovaného dřeva.

V čem vinylové podlahy excelují?

Tento typ podlah je vysoce odolný vůči oděru i vodě, rozměrově stálý a pocitově teplejší v porovnání například s laminátovými podlahami. Snadno se pokládá a udržuje – vinylovou podlahu můžete zamést, vytřít či vyluxovat. Také jsou vhodné pro podlahové vytápění.

Navíc disponuje příjemnou vlastností, hlavně když máte doma pejsky cvakající drápky nebo pobíhající dítka, a to, že je tato podlaha tichá, izolovaná od zvuku. Sousedi tedy žádný pohyb na vaší podlaze neuslyší. Toto je zajištěné, pokud je podlaha podložena izolační korkovou vrstvou.

A naposledy, plovoucí vinylové podlahy jsou antistatické a protiskluzové. Také je ocení lidé s alergiemi, protože tyto podlahy většinou obsahují hypoalergenní antibakteriální úpravu. Nehrozí zatékání vody do spár a následná tvorba plísní.

Jak na pokládku plovoucí PVC podlahy?

Jak již bylo řečeno výše, pokládka vinylové plovoucí podlahy není náročná, ale je dobré držet se pár zásad, které by vám jinak proces pokládání mohly zkomplikovat.

Doporučujeme:

  • pokládat podlahu na pevný, stabilní a hlavně rovný povrch – nerovnost ve výši i například 2 mm je nutné vyrovnat vhodnou nivelační hmotou
  • podklad by měl být vždy zbaven nečistot, mastnot i přítomnosti chemických látek
  • pokládat při vnitřní teplotě okolo 20 °C, což vám umožní lepší práci s vinylem – pozor, mráz může způsobit narušení PVC a jeho trvalé poškození

Doporučení na závěr

Vinyl je materiál s vysokou životností. Po skončení užívání se nespálí, ale je recyklován a znovu se využívá. Raději si kupte nový vinyl nebo se ujistěte, že byl vyroben až po roce 1990. Starší plasty totiž mohou obsahovat stopy azbestu nebo olova, které škodí zdraví.