Než se začne stavět, je třeba vypracovat projekt. Avšak předtím, než se vydáte za architektem a posléze za projektantem a začne se vypracovávat projekt, je třeba mít představu, jak by měl dům vypadat.

Zpočátku možná ani nelze hovořit o konkrétních představách, ale spíše jen o nápadech, ideálech a pocitech.

Pokud máte jasno, že dům opravdu chcete stavět, připravte si tužku, spoustu papírů, času a začněte přemýšlet a zodpovídat si tyto otázky.

Jaký je náš životní styl a jak tomu bude v budoucnu?

Jste akční typ a v domě budete jen přespávat, nebo v něm budete trávit většinu dne? Máte děti a nebudou brzy chtít spíše něco vlastního? Případně budete vůbec děti mít? Pracujete z domu, plánujete spojit dům s podnikatelskými aktivitami. Sportujete? Navštěvujete se s rodinou či s přáteli? Zůstávají někdy přes noc?

Kolik místností potřebujete? A potřebujete je opravdu?

Jakmile se na tím vším zamyslíte, je třeba zvážit, kolik místa budete potřebovat. Kromě pokojů jako kuchyň, obývací pokoj, dětský pokoj a ložnice, nezapomeňte ani na chodbu, koupelnu a wc a podle potřeb i na další místnosti.

Po čem vaše duše touží?

Když už člověk touží po tom stavět dům, často má i specifická přání. Chcete mít bazén či saunu? Přejete si mít velkou šatnu? Chcete z toalety vidět na zahradu? Toužíte mít kuchyň spojenou s obývacím pokojem? Rádi byste měli pracovnu v átriu? Nic z toho nezapomeňte ve svých požadavcích zmínit.

Jaký dům chcete?

Dobře si rozmyslete, jaký typ domu vlastně chcete? Raději přízemní bungalov, nebo patrový dům se šikmou střechou? Jak byste si přáli mít rozvržené pokoje? Dole obývací pokoj s kuchyní, sociálním zařízení, technickou místností a pokojem pro hosty a nahoře pak všechny ložnice s pracovnou? Nebo máte jiné představy?

Jaké činnosti pravidelně vykonáváte?

Představte si, jak trávíte své dny. Jaké činnosti během nich vykonáváte? Rodinný dům není ale jen o idylce. I v něm je třeba vykonávat domácí práce. Do svých představ tak zahrňte i to, kde bude prát prádlo, kde jej sušit a kde žehlit. Kam schováte sekačku na trávu? A kam uložíte kola, auto, náhradní pneumatiky a všechny ostatní nepotřebné věci, které v domě nutně potřebujete mít?

Papír snese všechno

Jakmile si toto všechno ujasníte, možná budete mít konkrétnější představu o tom, jak by měl váš dům vypadat. Tak malujte, črtejte, škrtejte, překreslujte a kombinujte. Papír snese všechno a chyba na papíře vás nic stát nebude. Chyba na domě už ano a ne málo.

S.Š.