Infračervená topidla mají skvělou účinnost. Elektrická zase nevypouští žádné zplodiny. Pro většinu firem jsou ale přesto nejlepší volbou topidla naftová. Bezpečné, spolehlivé a výkonné agregáty, které mají ze všech druhů topidel nejnižší provozní náklady. A to se zkrátka počítá.

Na naftu, ELTO i petrolej

Naftová topidla se v Česku ve většině případů pohánějí naftou, ale použít můžete také ELTO (extra lehké topné oleje). Z ELTO lze odečíst DPH i spotřební daň a při velkých odběrech (řádově tisíce litrů) vycházejí levněji, než nafta. Ve výjimečných případech topidlo klidně pohánějte i petrolejem, ale asi nemusíme zdůrazňovat, že v takovém případě je provoz topidla mnohem dražší.

Na co si naopak dejte pozor, to jsou LTO (lehké topné oleje). Ty mají mnohem větší hustotu, než ELTO, a v naftovém topidlu by vám zalepily trysku. Raději je proto vůbec nepoužívejte.

Bezpečné, výkonné, levné

Naftová topidla vám jako uživateli nabízí spoustu příjemných výhod – díky použitým materiálům jsou bezpečná, nedělají moc hluku, jsou vysoce výkonná. Díky pojezdovým kolečkům se s nimi snadno manipuluje a výrazný indikátor stavu paliva vás zavčasu informuje, že je do topidla potřeba dolít naftu.

Ze značek naftových topidel vám určitě doporučujeme Master. Nejen díky široké nabídce, ale taky pro kvalitu strojů, zkušenosti a důraz na inovace je Master jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších dodavatelů topidel na světě.

Odvod spalin je maličkost

Jedinou objektivní nevýhodou naftových topidel je problematický odvod spalin. Spalováním nafty nebo ELTO totiž vznikají zplodiny – proto topidla nemůžete používat v uzavřených místnostech. Tento problém ale v Masteru dávno vyřešili a nabízejí topidla s nepřímým spalováním, u kterých veškeré zplodiny pomocí hadice odvádíte mimo vytápěný objekt. Topidla s nepřímým spalováním pořídíte třeba na oborovém webu topidla-odvlhcovace-master.cz.

Jiná je situace u vytápění otevřených prostor – typicky hrubých staveb, zemědělských objektů atp. Pokud jsou dostatečně větrané, nic vám nebrání v použití topidel s přímým spalováním. V obou případech máte jistotu efektivního ohřátí prostor při zachování velmi nízkých nákladů.

Zdroj úvodní fotografie: manek.cz