Již několikátý rok splácíte svoji hypotéku a nejste spokojeni s výší splátek, úroky či dobou splatnosti? Komunikace s původní bankou vázne, a vy si říkáte, že jste možná nevolili úplně nejlépe? Pak je na čase rozhlédnout se po nové hypotéce – řečí bankovní terminologie – zajímat vás bude refinancování hypotéky.

Refinancování hypotéky znamená, že nová banka doplatí vašemu původnímu věřiteli stávající úvěr, a vy čerpáte hypoteční úvěr od nového bankovního domu. Nesporné výhody jsou pro vás především v tom, že obvykle znovu nemusíte prokazovat příjmy, a dokonce ani platit posudek na nemovitost, která slouží jako zástava. A co víc, v některých případech dokonce vyřídíte hypotéku zcela zdarma.

To je možné v případě tzv. zjednodušeného financování. Abychom na něj dosáhli, musíme splnit několik podmínek. Těmi jsou, že výše hypotéky není více jak 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, splatnost hypotéky je maximálně 30 let a již 12 předchozích měsíců splácíme bezchybně původní hypotéku.

V období po poskytnutí hypotéky také nesměl být poskytnut úvěr nad 500 000 tisíc. Splátka nového úvěru nesmí překročit původní splátku.

Hypotéka musí být poskytnuta v souvislosti s řešením bytové potřeby. Účelem původní hypotéky tak muselo být financování koupě rodinného domu nebo bytu v osobním či družstevním vlastnictví, stavebního pozemku, ale také třeba rekreačního objektu.

Aby bylo refinancování schváleno, musíme však splnit několik požadavků. Jedním z nich je výborná platební morálka. Obvykle se hovoří o dvanácti po sobě jdoucích měsících, v nichž bychom ani jeden měsíc neměli být se splátkou hypotéky v prodlení. Ani to však nemusí být překážkou, často bývají bankovní domy vstřícné.