Máte krásný dům, ale má chybu – je u silnice. Pokud vás trápí hluk projíždějících aut, cinkání tramvají či nedaleká diskotéka, máme pro vás pár tipů, jak s takovým kraválem zatočit.

Izolační dvojskla

Moderní plastová okna jsou dnes součástí jak bytů, tak rodinných domů. Pokud vás ale trápí auta projíždějící pod okny, vyplatí se připlatit si za speciální izolační dvojskla. Veličinou, která určuje izolační schopnost okna, je tzv. index vzduchové neprůzvučnosti, označovaný Rw a měřený v decibelech. Zatímco standardní dvojskla mají hodnotu cca 32 db, za příplatek se dají pořídit i taková, která mají neprůzvučnost až 51 db! Aby okna více tlumila hluk, jsou k tomu speciálně uzpůsobena – každé ze skel má rozdílnou tloušťku, k vyplnění prostoru mezi nimi je použit těžký plyn, mezi skly je větší vzdálenost, jedno z nich má větší plošnou hmotnost apod.

 

Odhlučněné dveře

Kromě výměny oken pomohou i dveře – využít můžete buď původní, které svěříte do rukou čalouníka, nebo si můžete vybrat nové, které mohou být z oceli a kromě hluku vás ochrání i před požárem a zloději.

 

Celulózová vlákna na fasádu

Obvodové stěny domu, ale i místa v uzavřeném prostoru (např. trámový strop) lze odhlučnit pomocí materiálu ve formě celulózových vláken s přísadou boritých solí. Výhodou je jednoduchá aplikace – provádí se foukáním za sucha nebo nástřikem na mokra, stejně jako vlastnosti tohoto materiálu. Je odolný proti plísním a houbám, odpudivý pro hlodavce a hmyz a vyznačuje se protipožární odolností. Navíc můžete volit z několika barevných odstínů.

 

Kamenná vlna nejen proti hluku

Kamenná vlna, jejíž účinky znali už dávno Indiáni, patří k materiálům, které lze využít ke zvukové i tepelné izolaci. Její instalace je navíc jednoduchá a zvládne ji každý zručný kutil. Originální materiál vzniká tavením čediče a kromě toho, že izoluje, je nehořlavý, propouští vodní páru a umožňuje tak zdím dýchat. Navíc nevlhne a dlouhodobě drží tvar i vlastnosti.

 

Smrk – přírodní ochrana

Máte-li rodinný domek s předzahrádkou, neváhejte zasadit jehličnany. Ty se totiž vyznačují výbornými zvukově-izolačními vlastnostmi. Především husté smrky jsou skvělou přírodní protihlukovou ochranou!