„Lína huba, holé neštěstí“, to platí i při výběru tepelného čerpadla. Štítek s cenovkou nejsou zdaleka tím jediným, co by Vás při koupi čerpadla mělo zajímat.

Na níže uvedených řádcích jsme pro Vás připravili otázky, které Vám pomohou odhalit kvalitu poskytovaných služeb a skutečnou cenu tepelného čerpadla, ať už jde o vstupní investice či náklady na provoz.

Zahrnuje cena tepelného čerpadla i montáž a spuštění?

Pokud ne, zajímejte se, jaká je konečná cena tepelného čerpadla po započtení montáže a spuštění. Požadujte, aby montáž tepelného čerpadla provedl člověk s odbornými zkušenostmi v oblasti tepelných čerpadel. Ano, tepelné čerpadlo Vám zvládne nainstalovat i řemeslník ze stavební firmy. Zde ovšem nelze očekávat, že montáž proběhne tak jak má a Vy pak následně budete muset zvát odborníky, aby Vám nedostatky odstranily. Bohužel, někdy se výsledky neodborné montáže projeví tak, že tepelné čerpadlo výrazně ztrácí výkon či dokonce přestane fungovat úplně. Pokud Vás toto postihne v průběhu topné sezóny, je to velmi nepříjemné.

Jaký je výkon tepelného čerpadla?

Zvládne tepelné čerpadlo doručit tolik tepla (voda i vzduch), kolik potřebujete? Za jakou cenu, resp. při jaké spotřebě elektrické energie?  Dodá tepelné čerpadlo požadovaný objem tepla i v teplotách kolem – 20 °C?

Levná tepelná čerpadla mají zpravidla nižší výkon, tj. k výrobě odpovídajícího objemu tepla potřebují výrazně větší množství elektrické energie. V horším případě, tepelné čerpadlo není schopno dodat teplo v teplotách hluboko pod nulou a následně je nutné přitápět elektrokotlem, což samozřejmě zvyšuje náklady za teplo.

Jak dlouhá je záruka?

Na tepelná čerpadla s nízkou pořizovací cenou je běžně poskytována záruka 2 roky s možností „dokoupení“ záruky na 5 let. Na druhou stranu, kvalitní tepelná čerpadla s vyšší pořizovací cenou mají zpravidla základní záruku 5 let plus 10 let záruku na kompresor.

Pokud počítáte návratnost investice do tepelného čerpadla a ta Vám vychází na období delší než 2 roky je určitě lepší sáhnout po tepelném čerpadle s delší zárukou.

Zároveň se ale zajímejte o to, jestli je prodejce čerpadla schopen záruku dodržet. Na trhu se objevují i prodejci nabízející záruku 10 let na levná tepelná čerpadla. Reálně však došlo i k situacím, kdy prodejce zkrachoval a majitelé tepelných čerpadel pak museli platit za opravy konkurenčním firmám.

Jak probíhá servis tepelného čerpadla?

Zkušenosti ze Skandinávie ukazují, že tepelné čerpalo Vám může sloužit až 20 let. Ovšem pouze v případě, že mu budete dopřávat kvalitní pravidelný servis. V opačném případě se může životnost čerpadla zkrátit na dobu kratší 10 let. Zajímejte se tedy, jestli prodejce disponuje týmem servisních techniků a za jakých podmínek je pravidelný servis prováděn.

Infografika: na co si dát pozor při výběru tepelného čerpadla

Zdroje:

http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/jak-se-vyhnout-chybam-pri-nakupu

http://www.elegantnibydleni.cz/proc-by-vas-mel-zajimat-cop-tepelneho-cerpadla/