Pasivní dům z cihel

cihlovy dum

Jen málo lidí ví, že pasivní dům nemusí být jen ze slámy, nebo přírodního materiálu. To, že dům je postavem z cihel či betonu nebo úplně jiného materiálu samozřejmě nevylučuje, že by dům nemohl být pasivní. Jde jen o to použít vhodný materiál, který má dostatečně dobré tepelně-izolační vlastnosti.


Takovým materiálem může být klidně i cihla. Nejde však o běžné pálené cihly. Z těch pasivní ani nízkoenergetický dům opravdu nepostavíte. Chcete-li mít tedy dům z cihel a přesto si přejet, aby byl pasivní, budete muset použit cihly se speciální vnitřní úpravou. Ta většinou spočívá v tom, že uvnitř cihly je polystyrenová výplň, která zaručí její dostatečné tepelně-izolační vlastnosti.

 

Výhodou cihel je to, že mají velké množství vnitřních žeber, která jsou vyplněné polystyrenem.  Stavbu pak není nutné dále zateplovat. Navíc stavby postavené z těchto izolačních cihel se vyznačují vysokou odolností, kdy kromě dostačujících tepelně-izolačních vlastností mají dobré zvukové vlastnosti, vysokou pevnost.

 

Nevýhodou izolačních cihel je, že kladou vysoké nároky na provedení stavby. Ta musí být precizní a velmi dobře provedená. Pro pasivní domy a nízkoenergetické domy je totiž důležité zajistit dokonalou vzduchotěsnost. Stavbu domu z těchto cihel proto svěřte jen ověřené firmě a stavbu pravidelně kontrolujte. Nejlépe samozřejmě uděláte, pokud si ke kontrole stavbě přizvete nějakého inspektora. Jejich výhodou je však nízká cena a dlouhá životnost i řada jiných vynikajících vlastností. Ať už se tedy rozhodnete jakkoli, tak ať vám dům jen dobře slouží.¨

 

J. H.

 

Komentáře

  • Zajímalo by mě, jak je vyřešena likvidace materiálu stavby po případném zbourání. Nenapadá mě, co by se dalo dělat se směsí cihelné suti a polystyrénu kromě skládkování. Myslím, že cihly plněné polystyrénem představují slepou uličku. Sendvič, totiž těžký materiál uvnitř a izolační obálka zvenku je zcela jistě lepší řešení.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení