Bydlíte v panelovém domě a společně se svými sousedy uvažujete o jeho rekonstrukci. Pokud se už do rekonstrukce pustíte, pak předpokládám, že vašim cílem bude co největší úspora energie a tudíž peněz. Zkuste to tedy rovnou s pasivním panelákem. Říkáte si, že pasivní panelák je nesmysl a že to nejde zrealizovat? Omyl. Všechno jde, stačí pouze vědět jak na to. Pokusíme se vám tedy poradit v dnešním článku.

Musíme si uvědomit, že v panelových domech je přes jeden milion bytů. To je obrovské číslo a ohromné množství energií, které se v panelových domech spotřebují. Je dobře, že v posledních pěti letech se česká sídliště hodně mění k lepšímu. Ovšem rekonstrukce většinou vypadají velmi podobně. Zateplení a výměna oken, případně výměna stupaček a výtahu. Jistě i to přinese nemalé úspory ve srovnání s nerekonstruovaným domem, ale proč úspory nemaximalizovat? Zkuste váš panelový dům zrekonstruovat až do podoby pasivního domu. Stačí pár úprav.

Pokud už se chystáte vyměnit okna, volte dvojskla. Pro panelové domy je totiž nejvýhodnější používat dvojskla, která dosahují Uw = 1,1 Wm2 * K. Jen ve výjimečných případech je lepší použít trojskla.

Velkou pozornost věnujte způsobu vytápění. Celková rekonstrukce domu je vhodný způsob jak se odvrátit od centrálního zdroje, který je často neekonomický a jehož ekonomiku a produktivitu nemáte možnost kontrolovat ani výrazně měnit. Nebojte se proto lokálního vytápění ať už třeba vlastním plynovým kotlem, nebo třeba tepelným čerpadlem.

Střecha panelového domu je taktéž velmi vhodná pro umístění solárních panelů a kolektorů. Můžete tak výrazně ušetřit například na provozu osvětlení ve společných prostorách a výtahu.

 

J. H.