Narazit dnes na pasivní dům, to není nic neobvyklého. Věděli jste však, že pasivní může být celá vesnice? Obecně můžeme rozlišit dva typy pasivních vesnic. Prvním typem může být vesnice, která vyrobí více elektrické energie, než spotřebuje. Druhým typem je pak vesnice, která je postavena pouze z pasivních domů.

Není pasivní jako pasivní

Některé obce se snaží být více méně soběstačné. Například tím, že si postaví kotelnu na biomasu, kterou získávají z vlastních zdrojů či ze zdrojů občanů, případně využívají jiný alternativní zdroj energie. Ve většině případů se jedná o klasickou vesnici, jak jsme zvyklí. Tedy ve vesnici jsou zcela normální domy, často i v ne zcela utěšeném stavu. Obec si však vyrábí vlastní teplo, případně i vlastní elektrickou energii. Případné přebytky elektřiny pak může dokonce prodávat. I takovou vesnici někteří odborníci považují za pasivní, minimálně však za soběstačnou.

Koberovy, malebná pasivní vesnička v Českém ráji.

Druhým typem vesnice, který se již více blíží představě pasivní, je obec, která je zcela vytvořená z pasivních domů. Takovou můžeme nalézt například i u nás. Nachází se v malebném prostředí Českého ráje. Jedná se o obec Koberovy, která vznikla teprve před sedmi lety. Vesnice navíc bortí i jeden ze zažitých mýtů, kterým je, že pasivní dům nemůže zapadat do tradiční české venkovské zástavby. Domy v této obci totiž byly navrženy tak, aby se od tradičních venkovských staveb příliš nelišily. Mají dokonce i tradiční sedlovou střechu. Nikdo tedy nemůže namítat, že se nehodí do koloritu chráněné oblasti Českého ráje.

Cílem tohoto projektu bylo podle autora projektu Petra Morávka ze společnosti Atrea právě rozbití těchto zažitých představ. To se zcela povedlo. V současné době tu stojí 13 trvale obydlených pasivních domů, které mají užitnou plochu od 128 do 175 metrů čtverečních, a jejich cena se pohybovala od 2,2 do 3 miliónů. Pasivní domy v Koberovech fungují již sedm let, ale zatím nikdo podobný projekt nenapodobil. Pokud vás zajímá, jak se ve vesničce a v pasivních domech bydlí, můžete klidně přijít na prohlídku.

J. H.
foto: domy.atrea.cz