Jestliže si pořídíte novou matraci, je třeba vědět, jak o ni pečovat, aby si co nejdéle zachovala své funkční a hygienické vlastnosti. Díky tomu totiž bude sloužit řadu let, aniž byste ji předčasně museli měnit za jinou. Užijete si tak kvalitního spánku.

Správně zvolená nosnost matrace

Jestliže máte pružinovou či pěnovou matraci, je třeba se při její koupi zaměřit na její nosnost. Jestliže je totiž dlouhodobě přetěžována, může se i kvalitní matrace proměnit v proleželou a nepohodlnou pro odpočinek.

Zdroj obrázku: FotoDuets / Shutterstock.com

Chránič a vrchní matrace

Na to, jak se starat o novou matraci, se nabízí poměrně jednoduchá odpověď. Důležité je vysávání a větraná místnost, aby se v ní nehromadila vlhkost. Abyste však předešli případnému poškození matrace, vyplatí se koupit chránič matrace. Ten slouží jako ochranný potah, který snadno vyperete a nemusíte tak hloubkově čistit matraci.

Doporučení, jak vyprat potah, je prát alespoň na 60 °C, abyste se zbavili roztočů a nečistot. Potah matrace tak zůstane čistý a hygienický. Prodloužíte životnost své matrace – jak často měnit matraci? Při správné péči vám vydrží pět až sedm let. Rozhodně se proto vyplatí prevence, abyste si mohli dlouhou užívat kvalitní a pohodlný spánek.

Kromě chrániče matrace je druhou možností, jak lůžko vylepšit a zajistit delší životnost matrace, zakoupit topper matrace. Jedná se o vrchní tenkou matraci, díky které navíc můžete vytvořit v posteli ještě větší pohodlí. Hodí se například v případě, kdy máte příliš tvrdou matraci, případně zvýší kvalitu spánku, jestliže matrace už je proleželá.

Zdroj obrázku: Geo-grafika / Shutterstock.com

Úklid a péče

Nezbytností je vědět, jak matraci správně čistit, aby zůstala hygienická. Právě v posteli se totiž často ukládá prach, roztoči a další škodlivé mikroorganismy. Hygiena lůžka je přitom velmi důležitá, jelikož v posteli trávíme hodně času. Zdravá ložnice zaručí pohodlný a ničím nerušený spánek. Nová matrace žádá pravidelné vysávání. Jednou za čas si tedy vyhraďte chvilku na důkladné vysátí matrace, abyste se zbavili prachu. Praktickým doplňkem je antibakteriální potah matrace, díky kterému se v matraci nebudou shromažďovat ani bakterie a různé alergeny.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

V některých případech už je na preventivní úklid pozdě, jestliže vás tedy trápí plíseň či zápach matrace, budou se vám hodit tipy, jak vyčistit matraci:

Jak vyčistit matraci od zápachu

Začněte důkladným vysátím. Pro pohlcení pachů a vlhkosti pak skvěle poslouží jedlá soda. Přes noc se přirozeně potíme a matrace pojme hodně vlhkosti, proto se může objevit zápach. Stačí však na plochu matrace nanést sítkem jedlou sodu a kartáčem ji zapracovat. Takto dostanete sodu i do hlubších vrstev matrace. Nechte ji působit alespoň půl hodiny. Poté stačí znovu sáhnout po vysavači a matraci vysát. Jestliže chcete, aby matrace voněla, přidejte do sody pár kapek esenciálního oleje.

Zdroj obrázku: mdbildes / Shutterstock.com

Jak vyčistit matraci od plísně

Jakmile objevíte plíseň, je třeba rychle zasáhnout, aby se nerozšířila hlouběji do matrace. Potřebovat budete Savo, tím postříkejte potah a případně i matraci. Potah poté vyperte na vysokou teplotu a matraci vyčistěte vlhkou houbou. Pokud je však plíseň příliš rozšířená, bude lepší pořídit novou matraci. Správná hygiena matrace totiž zaručuje bezpečnost pro naše zdraví.

Prodyšnost matrace

Vzniku plísní a zápachu předejdete správným prouděním vzduchu. Pod postelí by proto mělo být alespoň 50 centimetrů. Skvěle poslouží lamelové rošty, které umožňují odvětrávání z matrace. Ráno navíc postel ihned nezastýlejte, nechte ji chvíli dýchat, aby se odvětral pot a vlhkost.

O novou matraci je třeba pečovat hned od začátku, aby zůstala ve skvělém stavu. Při pravidelném uklízení si tak udělejte čas i na vysátí matrace, jednou za čas vyperte potah a nechte matraci dýchat, aby neabsorbovala příliš vlhkosti.