V současné době je na trhu s podlahovými krytinami poměrně široký výběr. Každý z typů ovšem vyžaduje speciální péči, která zajistí a zachová jeho původní estetické a funkční vlastnosti.

Co jednotlivé typy vyžadují, jak se o ně starat a na co si dát pozor, vám prozradí následující článek.

Dřevěná podlaha stále stálicí

Obecně podlahy z přírodních materiálů jsou stále více oblíbené, především v rodinných domech. Lidé často volí dřevěné podlahy, ať už je to v podobě parket, prkna nebo korkové podlahy. Do domácností se také pomalu dostává přírodní linoleum.

Veškeré podlahové krytiny z přírodních materiálů jsou citlivé na světlo, teplo a vlhkost. Doporučuje se tyto podlahy chránit před přímým účinkem slunečních paprsků, především v letních měsících.

Co se týče teploty a vlhkosti, ideálním prostředí nastává při teplotě v místnosti 18°C – 25°C a relativní vlhkosti vzduchu 50% – 60%. Dřevěné podlahy nemají tvarovou paměť, při výkyvech teploty a vlhkosti by mohlo docházet k její deformaci (boulení, rozlézání), kterou nelze vrátit zpět.

Hlavně nasucho

Podlahy z přírodních materiálů by se měly čistit převážně bez použití vody, ideálně vysavačem nebo pouze vlhkým mopem. Na podlaze nesmí zůstat delší dobu mokré skvrny, jinak by mohlo dojít k trvalému poškození.

Tento typ podlahy je citlivý na mechanické poničení. Je tak potřeba zjemnit ostré hrany speciálním ochranným zakončením. Což se ovšem doporučuje u všech druhů podlahových krytin. Nedoporučují se gumová kolečka a podložky, které mohou zanechávat skvrny.

Snadná údržba, jedině PVC

Pokud je zmínka o PVC a její údržbě, zde je odpověď poměrně jednoduchá. Není to nic složitého. Podlahy PVC jsou na údržbu velmi nenáročné. Postačí suché čištění, jako vysávání nebo za pomocí vody a neutrálního čističe, jednou za čas je potřeba obnovit ochranné vrstvy, které ji chrání před mechanickým poničením, jako jsou škrábance nebo vznik skvrn.

Jak na koberec

Správná a pravidelná údržba je u koberců velmi důležitá, prodlužuje jejich životnost. Pro čištění kobercových krytin je ideální způsob za pomocí speciálních výkonných kartáčových vysavačů, které mohou nahradit pravidelnou hloubkovou údržbu. Skvělým pomocníkem tak můžou být vysavače od německé značky Vorwerk, které jsou špičkou na trhu.

Pečovat o koberce je možné suchou nebo mokrou cestou. Za suchou metodu se považuje speciální prášek, který na sebe naváže veškeré nečistoty a prach. Mokrá metoda je mýdlová voda s vlažnou vodou. Čištění by mělo být prováděno krouživými pohyby.

Laminátové podlahy

U údržby laminátové podlahy je potřeba mít na pozoru jednu důležitou věc, nikdy se na ni nesmí nanášet ochranné vrstvy. Oleje nebo vosky by zabránily následnému vyčištění vzniklých skvrn. Laminátové podlahy jsou určené především k suchému čištění, za pomocí vysavače nebo suchého mopu.

Laminátovou podlahu je dobré chránit od velkých nečistot. Jelikož je většinou využívána do velmi frekventovaných místností, díky své vysoké odolnosti, je dobré před vchod umístit rohožku.

Plovoucí podlaha

V první řadě je potřeba plovoucí podlahu, je jedno z jakého je materiálu, ochránit před ostrými hranami nábytku. Doporučuje se tak spodní hrany opatřit a podlepit speciálními podložkami. Na vytírání se doporučuje používat speciální prostředky a nepřehánět to s vodou, která by se mohlo dostat do spár a spojů a způsobit tak narušení celé podlahy.