Pasivní domy představují moderní a úsporné bydlení. Panuje o nich ovšem řada předsudků a mýtů. Vyplatí se pasivní dům? Mohu u pasivního domu otevírat okna? Není pasivní dům jen moderní nesmysl?

Lze otevírat okna?

Ano, u pasivního domu samozřejmě lze otevírat okna. Každý dům musí mít v každé místnosti alespoň jedno otevíratelné okno. Výměnu vzduchu sice přednostně zajišťuje rekuperace, ale tu můžete vypnout a otevřít okno.

Vyplatí se pasivní dům?

I zde je odpověď ano. Pasivní dům se rozhodně vyplatí. Vyšší náklady na stavbu domu jsou kompenzovány jistou nezávislostí na cenách energie. Další plusem, u kterého je však obtížné vyčíslit finanční hodnotu je vyšší kvalita bydlení. To vše díky použití nejmodernějších technologií.

V pasivním domě je příliš čisto a to neprospívá lidské imunitě

Je pravda, že větrání v pasivním domě je prováděno zejména pomocí rekuperace a vzduch je čištěn pomocí několika filtrů (záleží na kvalitě rekuperace), ale rozhodně se nejedná o sterilní prostředí.

Pasivní dům lze postavit všude

Ne, pasivní dům nelze postavit všude. Jestliže chceme dosáhnout energetické náročnosti 15 kWh/m2, tak poloha domu a jeho orientace ke světovým stranám musí splnit jisté podmínky.

Pasivní dům je tvořen příliš složitou technikou a elektrotechnikou.

Je pravda, že při stavbě pasivního domu se používají ty nejmodernější technologie a materiály a provoz domu je často řízen počítačem, ale nemusíte se bát. Obsluha je velmi jednoduchá intuitivní. V Německu vlastní několik pasivních domů i senioři, kteří se dům naučili ovládat velmi rychle.