Okna patří při rekonstrukcích a stavbě nízkoenergetického domu k nejdůležitějším prvkům. Jejich výběr byste neměli podcenit, neboť okny uniká až 30 % tepla. Kvalitní plastová okna musí odolávat povětrnostním vlivům, pouštět do domu světlo, dobře izolovat a také by měla být co nejbezpečnější. Toto platí pro okna v každém domě bez ohledu na to, zdali je dům energeticky úsporný či nikoli.

Jak vybrat okna do nízkoenergetického domu?

Kvůli zvyšujícím se energiím člověk neustále přemýšlí, kde je možné ušetřit. Řešením může být nízkoenergetický dům či energeticky soběstačný dům a při použití vhodných oken lze významně omezit i případné tepelné ztráty.

Izolační parametry oken

Při výběru oken je nutné brát v potaz jejich tepelně izolační parametry. Důležitými vlastnostmi je počet komor, stavební hloubka profilu, typ výztuhy, zasklení a mnoho dalšího. Člověk by si měl rovněž vybrat kvalitního renomovaného výrobce, neboť úroveň výroby je tím nejdůležitějším.

Těsnění oken

Okna musí těsnit jak zvenku před různými povětrnostními podmínkami, tak i zevnitř, aby do spár nevnikala vlhkost z interiéru a tím nedocházelo k poškození oken. V neposlední řadě je důležité i utěsnění připojovací páry.

Velikost a umístění oken

Při stavbě domu je velice důležité zvážit velikost oken a jejich umístění, neboť velikost oken ovlivňuje nejen množství tepla dopadajícího do místnosti ale i množství tepelné ztráty z místnosti. Díky vhodnému umístění zase můžete získat dodatečné teplo. Pro umístění velkých zasklených ploch je ideální jižní strana, neboť zde svítí nejvíce slunce. Na severní straně je naopak dobré použít plastová okna menších rozměrů, protože na této světové straně dopadá nejméně slunečních paprsků.

Izolační trojskla

Energeticky úsporné domy bývají většinou z velké části proskleny kvůli solárním ziskům. Veškeré zasklení tak musí být kvalitní, aby nebyly ztráty větší než již zmíněné solární zisky. Proto je vhodné zvolit plastová okna s trojsklem plněná argonem, která mají vysokou tepelnou izolaci, a tak dokážou snížit tepelnou ztrátu až na polovinu. Další výhodou je také menší ochlazování interiérové skla, čímž se snižuje riziko rosení vnitřního skla. Nejlepších vlastností dosahují trojskla s tloušťkou alespoň 44 mm a více.

Dalším důležitým prvkem mezi skly je mezera. Čím je mezera širší, tím lépe izoluje.

Profily plastových oken

Plastová okna čelí každý den různým povětrnostním podmínkám. Chrání nás i náš interiér proti větru, dešti, mrazům i horkům. Aby okna všem těmto vlivům odolala, musejí být kvalitní. Důležitou roli zde hrají použité profily, na které se klade velký důraz, neboť musejí denně nést těžká skla a kování, pomáhat tepelné i zvukové izolaci a udržovat si stálý tvar i vlastnosti po mnoho let. Plastová okna profily se dělí dle normy ČSN EN 12608 na třídy A, B, C, přičemž profil třídy A má výrazně lepší mechanické vlastnosti než profil třídy B.

Výběr doplňků

Pokud vybíráte okna, nesmíte zapomínat také na příslušné doplňky, které chrání interiér před slunečním přehřátím. Jedná se především o venkovní žaluzie, venkovní rolety či další prvky.

Údržba plastového okna

Plastovým oknům je třeba věnovat občasnou péči. Doporučuje se nejprve otřít rámy a poté umýt skla oken. K čištění použijte běžné prostředky, které jsou pro ně určená. V žádném případě však nepoužívejte abrazivní prostředky, nitroředidla či další nevhodné prostředky. Alespoň jednou do roka dotáhněte uvolněné kliky a úchyty a jednou za půl roku dopřejte těsnění výživnou kúru, která zpomalí proces stárnutí, a tím těsnění bude delší dobu plnit svoji funkci. Pokud je těsnění již poškozené, co nejdříve ho vyměňte.

Výhody plastových oken

Plastová okna lze pořídit za přijatelnou cenu. Jsou téměř bezúdržbová a mají výborné izolační vlastnosti, tudíž jsou vhodné i pro nízkoenergetické a soběstačné domy. Navíc plastová okna nabízejí celou škálu barevných možností, mají mimořádně dlouhou životnost i vynikající ekologickou bilanci.