Chcete prodat či koupit byt nebo dům? Pak máte dvě možnosti. Můžete to zkusit sami – ale prodej nebo koupě nemovitosti vyžaduje nejen spoustu času a trpělivosti, anebo se obrátíte na realitního makléře. Mnoho z Vás se právě asi otřesla při představě, že byste mohli naletět podvodníkovi.

Právě výběr realitní kanceláře je častým zádrhelem, který Vás od kroku obrátit se na odborníky může odradit. Při výběru tedy musíte být obezřetní. Přinášíme Vám 5 tipů, na které byste se měli zaměřit.

Nedávejte jen na první dojem

Na první pohled o kvalitě realitní kanceláře hodně napoví třeba to, jak dlouho na trhu působí a jak se k Vám chovají její zástupci.Také by kancelář měla mít stálé, reprezentativní sídlo. Dávat na první dojem se však často nevyplácí. Oprávnění k poskytování služeb si můžete snadno ověřit podle identifikačního čísla v obchodním rejstříku, nebo ještě lépe na internetových stránkách www.justice.cz.

Referenční zakázky

Rozhodně se zajímejte o referenční zakázky. Z logiky vyplývá, že čím více zkušeností kancelář má, tím lépe vám bude umět s prodejem poradit. Proto je dobré zjistit si reference na obdobné zrealizované obchodní případy.

Komplexnost služeb

Při jednání s realitní kanceláří se informujte o komplexnosti služeb. Kvalitní realitní kancelář totiž poskytuje kompletní služby – od stanovení a doporučení tržní ceny nemovitosti, přes právní servis, až po vyřízení a podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí. To vše by mělo být hrazeno v rámci sjednané provize.

Druhy inzerce

Zjistěte, jakou využívá kancelář inzerci. V jakých inzertních časopisech se Vaše nabídka objeví, či zda vydává vlastní realitní časopis a jak jej distribuuje. Kancelář by Vám také měla předat seznam placených realitních serverů, na nichž bude zakázka prezentována.

Ptejte se

Pokud čemukoli nerozumíte, na danou věc se bez ostychu zeptejte a nechejte si vše dobře vysvětlit. Vždy důkladně čtěte smlouvy o zprostředkování prodeje nebo koupě nemovitosti. Kromě jiného se zajímejte zejména o možnost vypovězení smlouvy, dobu trvání smlouvy a způsob úhrady provize realitní kanceláři.

Tipy pro výběr realitky poskytl plzeňský prodejce bytů, realitní kancelář Pubec.