Polystyrenový dům

polystyren

Že se staví domy z cihel, dřeva nebo betonových panelů není žádná novinka. Slyšeli jste už ale o polystyrenových stavebnicích? Tento materiál se ve stavebnictví používá už déle než padesát let a jeho uplatnění se stále rozšiřuje. Nemyslíte, že na tom něco bude? Ve skutečnosti jde o zvětšené LEGO, kdy je polystyren slisovaný do různých druhů panelů a tvárnic. Podle toho se také dělí…

 

Pro stavbu zdí jsou určeny tvarovky, které mají speciální zámky, jejichž pomocí je můžete skládat do sebe jako kostičky stavebnice. Postavíte si tak bednění, položíte svislé a vodorovné dráty na zpevnění a vše vyplníte betonovou směsí. Takže žádná usychající malta ani těžké tahání cihel po žebříku.

 

Navíc panely jsou docela velké – měří přibližně kolem metru (většinou 120 cm) a jsou široké a vysoké 25 cm. To v samotném důsledku znamená, že stavba půjde daleko rychleji než s klasickými červenými cihličkami, a protože tyto velké polystyrenové panely váží pouhých 1100 gramů, tak i jednodušeji než s velkými pálenými tvárnicemi. Kromě toho má polystyren i další výhody

 

• Pokud budete chtít panel zkrátit, jednoduše vezmete ruční nebo elektrickou pilku a uříznete ho. Konec náročného sekání cihel, při kterém se vám nakonec cihla stejně rozpadne. Protože zámky panelů jsou dělány tak, aby zároveň sloužily jako měřidlo, nepotřebujete ani metr. Jednoduše vzdálenost odpočítáte a už řežete. Zároveň nemáte žádný odpad, protože to, co vám zbude, použijete v další řadě.

 

• Možná vás teď napadlo: A jak udělám rohy? Ne, neexistují žádné rohové díly, které by vám mohly chybět nebo přebývat. Existují malinkaté ucpávky, které jednoduše zasunete na konec panelu a můžete ho tak použít do rohu nebo pro otvor dveří, okna či jako konec zdi.

 

• Velkou výhodou je pevnost zdí. Vážně! I když polystyren působí jako měkký materiál, v konečném stádiu bude z vašeho domečku bunkr.

 

• A jak je to s rozvody elektřiny, telefonu a dalších kabelů? I vaše dítě vám dokáže do polystyrenové stěny vyříznout drážky na dráty. Bez zbytečného prachu a rámusu.

 

• Každý už si určitě spočítal, že ušetří i na omítkách, protože na takovou rovnou hladkou stěnu se spotřebuje daleko méně materiálu než na cihlovou.

 

• Určitě jste si všimli, že posledních pár let se nese ve znamení zateplování domů – ať už se jedná o rodinné domky, bytovky nebo paneláky. Jaký se k tomu většinou používá materiál? Samozřejmě polystyren. Díky tomu, že kolem betonového jádra zdi bude z každé strany pěticentimetrová vrstva izolace, máte v zimě postaráno o zateplení a v létě se doma neupečete.

 

• Polystyren nehoří, je samozhášející, navíc taky odolný proto vodě – i při delším ponoření (např. povodně) nemění své vlastnosti.

 

Bylo by chybou domnívat se, že z polystyrenu lze postavit jen obvodové stěny – ani strop není žádným velkým problémem. Všechno, co budete potřebovat, jsou stropní panely, nosníky, ocelové trigony, drátová mříž, beton a nějaké dřevěné trámky na podložení.

Panely jsou patnáct centimetrů vysoké a opět (díky zámkům tentokrát ve formě drážek, je do sebe pohodlně zasunete. Strop (spodní část) bude rovný, zatímco na podlaze (vrchní část) se vytvoří drážky na trigony. Na celou plochu se nakonec položí mříž, podloží se trámky a zabetonujete. Získáte tak perfektně odizolovaný, odhlučněný a zároveň celkem tenký strop.

 

Asi nejčastější využití při stavbě rodinných domů má polystyren právě jako izolant střechy. V tomto případě se skládají panely přímo pod tašky na dřevěné lišty. Takové odizolování má hned několik výhod, tou největší je pochopitelně tepelná izolace. Za zmínku ale stojí i dokonalá izolace před vodou, větrem a zvukem.

 

Žádná stavba není procházka růžovým sadem. I polystyren má, jako každý jiný stavební materiál, nedostatky.

 

• Pokud si postavíte polystyrenovou zeď nebo zateplíte zeď původní, možná zjistíte, že je izolace až příliš velká. Budete muset často větrat (hlavně v kuchyni) – kvůli vysoké vlhkosti vzduchu. U polystyrenových zdí to není až tak hrozné, horší situace je u klasických cihlových zdí, které se polystyrenem zateplí – ty totiž potřebují dýchat. Je proto dobré se dobře poradit s odborníky, je-li polystyren pro vaši stavbu vůbec vhodný.

 

• Polystyren je poměrně měkký, takže na konečnou stěnu můžete věšet předměty omezené váhy (přibližně do pěti kilogramů). Pokud chcete připevnit těžší poličku nebo skříňku, musíte zavrtat hmoždinku až do betonu, což není vždy jednoduché. V případě ještě těžších věcí, jako je záchod nebo trámy, se doporučuje zabetonovat šrouby už při stavbě.

 

Komentáře

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení