Pozemek pro soběstačný dům

pozemek

Už nám nestačí bydlení v paneláku? Chceme bydlet v domku? Stále častěji se tak pouštíme do dobrodužných staveb. Všechno ale začíná výběrem a koupí parcely…

 

Koupě pozemku patří mezi vůbec nejdůležitější rozhodnutí. Vybíráme přeci místo, kde strávíme podstatnou část života, kde jednou budou žít i naši potomci. Nejedná se o zrovna malou investici, navíc bychom ji měli postupem času zhodnotit. Zajímá vás, jaké náležitosti by měl dokonalý pozemek splňovat a co určuje jeho cenu?

 

1) Poloha

Je důležité si uvědomit, že dům nedělá jen zahrada, ale i možnost dojíždění do práce a dostupnost občanské vybavenosti (školy, školky, obchody, lékárna, nemocnice atp.). S přibývající silou a frekvencí záplav je nutné mít na zřeteli i otázku, zda se vyhlédnutá parcela nenachází v záplavové oblasti.

 

2) Sítě

Kompletní vybavenost inženýrskými sítěmi je jasnou výhodou. Ale ani v případě, že v místě není zaveden plyn, není třeba propadat panice. Možnost vytápění tepelnými čerpadly nebo kapalným plynem problém elegantně vyřeší. Podstatně horší je otázka absence vody. Někdy sice proutkaři vodu objeví a pak stačí vyvrtat studnu, některé pozemky se ale bez přívodu vody odjinud bohužel neobejdou.

 

Pokud studnu vyvrtat jde, lze studnu navíc využít i jako zdroj tepla pro tepelné čerpadlo. Kromě dodávky vody ale musí na pozemku existovat možnost napojení na kanalizaci, případně na vybudování vlastní čistírny. Klíčový je také přívod elektrické energie. Laciné pozemky bez inženýrských sítí se proto vyplácí kupovat jen v případě, že známe možná řešení a náhradní řešení jednotlivých sítí a dokážeme si alespoň orientačně spočítat celkové náklady na zasíťování.

 

3) Návaznost na okolní zástavbu

Nechceme křivdit prodávajícím, ale vždy je dobré si jimi sdělené skutečnosti ověřit. Pokud chcete mít jistotu, jak to v dané chvíli vypadá s návazností pozemku na okolní nástavbu, navštivte patřičný stavební úřad a útvar územního plánování. Na úřadu se můžete také dozvědět, jaká břemena mohou být k pozemku vázaná – ty už vám ale úředníci sdělí jen se souhlasem majitele pozemku.

 

4) Půda

Někdy může být pozemek na krásném místě, ale může mít handicap v podobě horší bonity půdy. Parcela může být písčitá nebo třeba zavodněná. V řadě případů ale i tento nedostatek pomocí dobré firmy odstranit – samozřejmě to ale nikdy není zadarmo. Na druhou stranu bývá cena takových pozemků logicky nižší. V poslední době se stalo sledovanou záležitostí existence radonu v podloží. Moderní stavební materiály a technologie si s působením radonu dokáží vcelku dobře poradit.

 

5) Klimatická poloha

Nechráněná místa mohou vést ke zvýšeným nákladům na vytápění. I v takovém případě jsou ceny pozemku nižší. Na druhou stranu je ale nutné investovat do stavebních systémů s výbornými parametry tepelného odporu.

 

6) Jasné majetkové vztahy

I když se nám vyhlédnutý pozemek bezezbytku líbí, nejde polevit na ostražitosti. V každém případě je nutné využít pomoci právníka a notáře. Také je nutné si pro jistotu předem ověřit skutečného majitele pozemku – na katastrálním úřadu. Důležité je také sledovat to, zda může být parcela, či její část, vyňata z půdního fondu a považována za parcelu stavební. Proto pozor na spekulanty! Bez pečlivě vypracované smlouvy s popisem pozemku a cenou ani ránu!

 

Komentáře

  • Rady jsou fajn, ale kde takový pozemek máme nejít? hledáme už celkem dlouho a všude jsou nějaké vady. exekuce na majitele, hluční sousedi, spodní voda atd. A když už není žádný problém tak je to za cenu za kterou bychom si mohli koupit tak 10m.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení