Počet novostaveb ze dřeva rok od roku stoupá. Proč se dřevostavby dostávají do popředí?

Odpověď je nasnadě, dřevostavby mají oproti jiným domům nespočet výhod. Pojďme se s nimi v dnešním článku seznámit.

Rychlost výstavby

Realizace stavby dřevostavby je okolo třech měsíců. Krátká doba výstavby samozřejmě razantně snižuje stavební náklady. Dřevostavbu navíc lze stavět v jakémkoli ročním období.

Vhodné pro soběstačné domy

V současné době je trendem stavět nízkoenergetické a pasivní domy a dřevostavby jsou ideální volbou. Dřevěné nosné prvky mají oproti jiným konstrukcím dobré tepelně-izolační vlastnosti.

Nezničíte pozemek

Stavbou dřevostavby si neznehodnotíte pozemek. Montáž dřevostavby totiž zasahuje do okolí stavby jen minimálně. Základní konstrukce je složená během několika dní a může se tak stát úložištěm pro další stavební materiál, který by byl jinak uskladněn na pozemku.

Eko srdce zaplesá

Dřevostavba je správnou volbou nejen pro ekologicky smýšlející. Energie potřebná na pořízení, přepravu a zabudování materiálu do stavby je u dřevostaveb menší než u zděných technologií. U pasivního domu pro čtyřčlennou rodinu tento rozdíl představuje množství energie potřebné pro provoz pasivního domu po dobu 10 let. Při výstavbě dřevostaveb je 10 x menší spotřeba vody oproti zděné stavbě.

Příjemné mikroklima

Dřevo vytváří příjemné vnitřní mikroklima a do ovzduší nevypouštějí žádné škodlivé látky. Naopak má schopnost na sebe některé toxické prvky vázat. V dřevostavbě se obyvatelé cítí příjemně.

Snadné změny

Pokud se časem rozhodnete změnit dispozici domu, je to velmi snadné a rychlé. Navíc se tak vyhnete přílišné prašnosti či hluku.

M. M.
foto: Markus N.