V pořadí sedmadvacátý ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH, který se uskuteční na konci září v areálu PVA EXPO PRAHA v Praze-Letňanech, bude mít letos opět velmi bohatý program. Poprvé se na něm představí různá denní témata, včetně tematických odborných konferencí a specializovaných poraden.

Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH není pouze jednorázovou akcí, ale naopak projektem s celoroční působností zaměřujícím se na podporu oboru stavebnictví jako celku. Velmi oblíbenými jsou projekty Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO, soutěž mladých architektů Young Architect Award (YAA) nebo cena Architekt roku. Vrcholem sezóny je pak veletrh samotný, který se i letos uskuteční v areálu PVA EXPO PRAHA ve dnech 20.–24. září. V jeho průběhu se rovněž uskuteční slavnostní předání cen výhercům výše jmenovaných soutěží.

Novinkou oproti předchozím ročníkům budou denní témata věnovaná významným trendům současného stavitelství. První den veletrhu, úterý 20. září, tak bude ve spolupráci s nadací ABF zaměřený na problematiku kvality výrobků a materiálů, včetně systému ratingu kvality. Ve středu 21. září,  ve spolupráci se společností pro techniku prostředí (STP), bude na programu řízení energetické náročnosti budov a koncepce větrání. Ústředním tématem na čtvrtek 22. září je stále aktuálnější podpora odborného vzdělávání, přičemž zároveň proběhne čtvrtý ročník dvoustranných obchodních jednání Matchmaking Business Meetings, na němž budou podnikatelé ve stavebnictví navazovat nová partnerství se zahraničními společnostmi. Pátek 23. září pak bude věnován fenoménu „chytrý dům“, jenž svou konstrukcí, užitou technologií a řídicími systémy zajišťuje optimální a komfortní prostředí svým obyvatelům. Závěrečný den, sobota 24. září, představí téma stavby svépomocí, včetně specifických pracovních postupů.

Zároveň bude také k dispozici STAVEBNÍ PORADENSKÉ CENTRUM, v němž v rámci jednotlivých denních témat odborníci poradí, jak na věc.

Součástí veletrhu FOR ARCH bude i doprovodný program portálu ESTAV.cz. Na přednáškách odborníků z praxe se dozvíte od stavařů, jak poznat, zda dům trpí poruchami hydroizolací nebo zatékáním, případně jak rozpoznat kvalitně provedenou rekonstrukci bytu. Právnička následně poradí, jak postupovat při kontrole kupní smlouvy na nemovitost a finanční poradci vám vysvětlí, kde vzít peníze na koupi vlastního pozemku, domu či bytu.