Rádi byste svůj stávající dům alespoň z části přiblížili soběstačným domům? Začněte rekonstrukcí otopného systému tepelným čerpadlem. Optimální doba pro instalaci tepelného čerpadla je od jara do podzimu, kdy je možné odstavit stávající systém vytápění z provozu.

Nyní je tedy ta správná doba, tak na nic čekejte a dejte se do díla.

Jak to funguje?

Mozek čerpadla tvoří hlavní řídící jednotka, která kontroluje teplotu pro topný okruh a nastavuje se podle požadované teploty. Automatický systém sleduje vodu v bojleru a pomocí tepelného čerpadla předehřívá vodu v bojleru. Je-li potřeba dohřeje nastavenou teplotu vody spirálou.

Údržbu zvládne každý

Tepelné čerpadlo systému vzduch/voda umožňuje nejen snadnou výměnu stávajícího kotle za tepelné čerpadlo, přičemž mohou být zachovány i původní radiátory, navíc vyžaduje minimální údržbu. Stačí jednou ročně zkontrolovat stav chladiva v čerpadle a vyčistit výměník venkovní jednotky. To hravě zvládne jakákoli specializovaná firma za mírný poplatek.

Pro instalaci tepelného čerpadla není třeba zdlouhavě vyřizovat povolení, obvykle stačí podat oznámení na stavební úřad. Některé firmy zajišťující instalaci čerpadla, dokonce všechny dokumenty vyřídí za vás.

Cena tepelného čerpadla se často liší, v závislosti na značce, typu, výkonu a jeho připojení. Pro rodinný dům je třeba počítat s částkou v rozmezí 150 – 300 tisíc Kč. Návratnost by se měla projevit do 8 let provozu čerpadla.

Výhody tepelného čerpadla

  • Ekonomické vytápění
  • Nezávislost na cenách energií
  • Nenáročnost obsluhy – možnost ovládání pomocí telefonu, či dokonce internetu
  • Žádné nebezpečí výbuchu či otrava oxidem uhličitým

Sandra Špačková