Divadla, bazény, hotely, kancelářské budovy, minipivovary a průmyslové objekty. Zde a nejen zde rekuperace snižuje podnikatelům účty za teplo. Mezi tyto podnikatele se můžete zařadit brzy i Vy a Vaše podnikatelské prostory. Chcete vědět více? Pokračujte ve čtení…

Všechna výše uvedená zařízení využívají odpadové teplo k tomu, aby ohřály zvenku proudící studený vzduch či vodu. Nejenže takto lze získat až 80 % tepla zpět (v případě rekuperace teplé vody tepelnými čerpadly), ale zároveň zvýšíte pohodlí pobytu ve Vašich prostorech, což jistě kromě zákazníků ocení i zaměstnanci.

Co je odpadové teplo či odpadová teplá voda?

Mezi odpadové teplo lze považovat jakýkoliv vzduch, který byste z Vašeho zařízení odvětrali ven. Klasicky se může jednat o ohřátý vzduch z kuchyně, teplo vytvořené stroji v dílně či vzduch ohřátý servery. Například systém rekuperace tepla dodávaný společností GT ENERGY umí pracovat s odpadovým vzduchem o teplotě až 42 °C.

Za odpadovou teplou vodu lze považovat vše od vody z toalet, kuchyní či chladících zařízení, kterou nyní vypouštíte ven. Rekuperace tepla

Jak je to s tím zvýšeným komfortem?

O zlepšení podmínek pobytu lze hovořit v případě, že je odpadovým teplem, ať již vodou či vzduchem, ohříván studený vzduch proudící z venku. Tento vzduch při proudění rekuperačním systémem prochází rovněž filtrem, který jej zbavuje nečistot, alergenů a nadměrné vlhkosti. Dovnitř do prostor, kde se nachází Vaši zaměstnanci, zákazníci či obchodní partneři, tak proudí pouze čistý vzduch.

Vyplatí se rekuperace i u středně velkých podniků?

Rozhodně ano. Samozřejmě, čím větší je objem tepla, který rekuperujete, tím kratší je návratnost investic. U středně velkých podniků s třísměnným provozem lze dokonce hovořit o návratnosti rekuperace v řádu měsíců!

Jak začít s postupem zavádění rekuperace?

Na začátku si nechte od odborníků stanovit kalkulaci instalace rekuperačního zařízení a očekávanou dobu návratnosti ve Vašem konkrétním případě. Obrátit se můžete například na již zmíněnou společnost GT ENERGY, s.r.o., která kromě „klasické“ rekuperace nabízí i rekuperaci za pomocí tepelných čerpadel.

 

foto: gt-energy.cz; příklad výměníku pro využití tepla ze sklepů v Madetě Český Krumlov