Chcete stavět patrový dům? Pak musíte vyřešit, jak se budete dostávat do patra. Šplhání po žebříku může být romantické na zahradní chatce, ale pro běžný život je vhodnější schodiště. Schodiště stojí obvykle ve středu domu a stává se tak klíčovým prvkem domu. Právě od něj je třeba se již v projektu odrazit. Určuje totiž to, jak praktická stavba bude a jakým směrem se bude ubírat interiér.

Umístění schodiště

Funkčnost schodiště určí už jeho umístění. V případě, že plánujete postavit dům, v jehož patře budou samostatné bytové jednotky, je vhodné vést schodiště mimo ně, ideálně v blízkosti vstupu do domu. Naopak v případě, kdy má schodiště za úkol rozšířit obytné prostory, je na místě umístit jej do centra domu. Takové schodiště se pak stává dominantou celého obytného prostoru. Důležité je dbát na dostatek přirozeného osvětlení, které u schodiště stojícího uprostřed domu může být nedostatek, ale vyřešit lze například světlíkem

Než se rozhodneme pro konkrétní typ schodiště, musíme si promyslet jeho funkce a četnost využití. Na základě toho pak můžeme zvolit vhodný materiál a konstrukce. Celodenní zatížení si samozřejmě žádá masivnější konstrukci a odolnější materiály.

Vhodné materiály

Nejčastěji používaným materiálem pro schodiště je dřevo. Oblíbené je zejména pro svou trvanlivost, nestárnoucí vzhled a snadnou udržovatelnost. V domech sledujících nejmodernější trendy pak nad dřevem vítězí kombinace skla a kovu. Nejlevnější variantou pak bývá betonové schodiště, které je se na místě poskládá z prefabrikovaných dílů. Povrch je pak možné vyložit keramickými obklady či dřevem.

Konstrukce

U schodiště ale nezáleží jen na volbě materiálu, ale také na jeho konstrukční podobě. V podstatě existují tři možnosti, a sice schodiště přímé, lomené a vřetenové.

Přímé schodiště se staví v rozích místností u stěn. Výhodou je bezpečnost a komfort. Vyhovuje nárokům na design. Nevýhodou je to, že pro přímé schodiště je zapotřebí většího prostoru.

Lomené schodiště se vyrábí ve tvaru písmene U nebo L. Díky zakřivení je možné jej zajímavě zakomponovat do prostoru a pracovat s ním. Není již tak komfortní jako schodiště přímé a problém může nastat například během stěhování nábytku.

Vřetenové schodiště (chcete-li točité) jsou ukotveny v centrálním pilíři. K jeho výstavbě není potřeba příliš velký prostor a je možné jej postavit i uprostřed místnosti. Největší nevýhodou je zpravidla minimální manipulační prostor.

U výběru schodiště vždy myslete na:

  • možnosti prostoru
  • četnost využití
  • funkčnost
  • bezpečnost
  • osvětlení

Sandra Špačková