Ve Švédsku vznikl unikátní projekt. Jeho cílem bylo vytvořit energeticky zcela soběstačnou kancelář, která si sama bude vyrábět elektrickou energii pro všechny používané přístroje.

Představte si, jak by se snížily náklady na vaše podnikání, kdybyste si všechnu elektrickou energii vyrobili sami a během pracovní činnosti. Nutno podotknout, že na trhu již existuje řada výrobků, které jsou schopné vyrábět elektrickou energii. Například houpací křeslo či boty, které při chůzi dobíjejí mobilní telefon. Jenže u všech těchto produktů je potřeba vyvinout nějakou činnost. Švédský návrhář E. Törnberg však přišel z nápadem, který po vás nechce nic jiného, než abyste se posadili.

V této kanceláři tak vyrábí elektrickou energii židle a koberec. Již před dvě stě lety byl totiž objeven tzv. Sebackův jev, který říká, že mezi dvěma kovovými vodiči o různých teplotách vzniká elektrický proud. Kancelářská židle je tedy z jedné strany zahřívána člověkem, ale z druhé strany zůstává chladná. Tak vzniká elektrický proud, který může váš notebook využívat až 15 minut. V koberci jsou pak umístěny speciální krystaly, které při tlaku začnou vyrábět elektrickou energii. Stačí se jen párkrát projít po místnosti. A tak díky této piezoelektrické energii vaše elektronika funguje zase o něco zeleněji. Energii dokonce produkuje i květina vedle stolu a zpětně využíváno je i teplo elektroniky položené na stole.

Zatím to tedy nestačí na plnohodnotný provoz kanceláře. Pro 8 hodinový provoz počítače byste se museli něco nachodit po koberci. Vývoj techniky však postupuje velmi rychle, a tak za pár let může být tato kancelář provozuschopná. Nejen to, odborníci předpokládají, že do 15 let by touto technologií mohly být vybaveny i soběstačné domy. Elektrickou energii tak možná budeme moct vyrábět i ve spánku.

J.H.