Stavba domu a zvláště toho nízkoenergetického či dokonce soběstačného není nikdy lehká záležitost. Právě v případě nízkoenergetického a soběstačného domu je nutné brát v úvahu i takové drobnosti jako jsou velikost oken či orientace ke světové straně.

Jde o úspory

Možná to mnoho z vás ani nenapadne, že orientace ke světové straně by mohla být důležitá. Vždyť jsou přece mnohem důležitější věci, které se váží k umístění domu v prostoru. Například, zda-li bude dům dobře přístupný, neleží-li v záplavové zóně nebo není-li za humny dálnice. Ovšem právě v případě nízkoenergetických a soběstačných domů má umístění v prostoru velmi velký význam. Jde totiž hlavně o peníze. Správným nasměrováním domu ušetříte a velmi snížíte náklady na topení.

Největší plochou ke slunci

Zejména soběstačné domy využívají k ohřevu vzduchu uvnitř domu sluneční radiaci. Je tedy nezbytně nutné, aby byl dům orientován největší prosklenou plochou ke straně, ze které dopadá dovnitř nejvíce slunečního světla. Nesmí samozřejmě být v zastíněném prostoru. Pokud si například dům postavíte na zastíněném místě, tak prosklená fasáda ztratí smysl a spíše vám uškodí. Z domu totiž odejde přes tuto zeď více energie, dům pomoci ní a slunečního záření přijme. Budete tak mít zápornou energetickou bilanci a v domě zimu. Budete muset hledat nějaký způsob přitápění a soběstačný dům tak už nebude soběstačným domem.

Vítr jako nepřítel

Další důležitou věcí je chránit dům před větrem.  I zde totiž dochází ke značným ztrátám na energiích. Je tedy potřeba vyhledat dostatečně osluněné místo, ale také trochu v závětří. To jde někdy velmi těžko. Dnes však má projektant k dispozici řadu nástrojů, jako jsou GIS aplikace, které taková místa umí vyhledat.

Jak vidíte, postavit dům může být někdy úplná věda.

 

J. H.