Řešíte rostoucí ceny energií a nedaří se vám najít žádné reálné úspory?

Inspirujte se našimi radami, každý detail se totiž počítá.

Naučte se větrat

Mnoho energie se dát vyplývat, anebo naopak ušetřit, pokud (ne)umíte správně větrat. Platí to po celý rok – během léta i v průběhu zimy. Dáváte například během léta přednost zavřeným oknům a pokojovou teplotu udržujete na nižších hodnotách pomocí klimatizace? Jde o nejnákladnější možnou variantu. Vadí-li vám, že k vám v létě otevřenými okny proniká nepříjemný létající hmyz, řešením jsou sítě proti hmyzu do oken.

V létě větrejte především po západu slunce, nejlépe dlouhodobě po celou noc. Přes den jsou totiž během tropických dnů teploty příliš vysoké a větráním docílíte pouze toho, že horko pronikne i k vám domů.

V zimě naopak větrejte intenzivně co nejkratší dobu v nejteplejší část dne. V ideálním případě tedy otevřete na pět nebo deset minut co nejvíce oken a dveří, aby se vzduch v interiéru rychle vyměnil. Díky tomu nedojde k ochlazení topení, zdí a nábytku a vzduch v interiéru se po uzavření oken opět rychle ohřeje na původní teplotu, aniž by rapidně vzrostly náklady.

Šetřit můžete i při vaření

Říkáte si, že při vaření se nedá šetřit? Jste na omylu. Spotřebu můžete zásadně snížit s pomocí jednoduchých triků. Jedním z nich je používání pokličky. I když třeba jen přivádíte k varu vodu pro uvaření rýže nebo těstovin, zakryjte hrnec poklicí. Více tepla se udrží uvnitř hrnce a voda začne vařit mnohem dříve. Platí to i v případě, kdy se snažíte „rozžhavit“ pánev pro přípravu steaků nebo jiných „minutek“.

Řešením může být i koupě novějšího sporáku s nižší spotřebou. Máte-li již dosluhující model, úspora může být značná. V posledních letech byl nejen ze strany EU intenzivní tlak na to, aby výrobci přišli s úspornějšími spotřebiči. Platí to o spotřebičích elektrických i plynových.

Drobná vylepšení domácnosti

Úsporu ve výši až desítek procent ročně mohou přinést velké rekonstrukce nemovitosti. Mluvíme o výměně oken, zateplení fasády či střechy, pořízení nového kotle a kompletní výměně spotřebičů. Pomoci mohou i novější lépe těsnící vchodové a interiérové dveře.

Bavíme se ale o investici, která by mohla v případě realizace všech položek řádově dosahovat až milionů korun.

Než se k některým z těchto kroků odhodláte, můžete vsadit alespoň na drobná vylepšení, která pomohou spotřebu snížit o cenné jednotky procent. U starých oken a dveří pomůže nalepení nového těsnění. Za radiátory zase můžete umístit odrazné fólie, díky kterým nebude vytápět zeď za topením, vzduch bude proudit do místnosti. Praktickým pomocníkem mohou být i prvky chytré domácnosti, se kterými můžete vytápění, větrání a stínění částečně automatizovat, což může vést k vyšší efektivitě.

Zdroj obrázku: Olga_Ionina / Shutterstock.com