Stavba domu: 5 věcí, bez kterých se neobejdete

rozestaveny domek

Stavba domu svépomocí může ušetřit dost peněz, znamená ale i starosti navíc. Víte, co všechno budete potřebovat a bez čeho se stavba neobejde?

Plán

Plánujte – a plánujte s dostatečným předstihem. Dopředu vypracovaný plán vám pomůže odhadnout dobu, jakou budete na stavbu potřebovat, i na kolik vás vyjde. Rozfázujte si plán stavby podle toho, na čem budete pracovat a v jakém pořadí. Délku fází vám může pomoct odhadnout zkušený zedník nebo známý, který už má stavbu vlastního domu za sebou.

Na základě plánu určíte i dobu, na jakou si budete potřebovat půjčit vybavení, a můžete ho zarezervovat s předstihem.

Skladovací prostor

Na stavbě nemůžete být ve dne v noci, proto budete potřebovat bezpečné místo na uskladnění nářadí a strojů, případně i materiálu. K tomu je ideální stavební buňka (nebo také stavební kontejner), která ochrání vybavení před vlivem počasí i před zloději.

Stavební kontejnery se vyrábí v různých velikostech a je jednoduché je přemístit. Jsou k dispozici v půjčovnách kontejnerů, ale vyplatí se i kontejner koupit. Po dostavění může sloužit ke skladování nářadí i jako garáž.

Pozor! Stavební buňka není stejná jako obytná buňka. Obytné buňky jsou uzpůsobené pro ubytování – například pro dělníky na stavbě. I obytnou buňku můžete využít jako skladovací prostor, je ale dražší a její vybavení je pro skladování zbytečné.

Nářadí

Podle plánu stavby víte, kdy budete potřebovat jaké nářadí. Drobnější nářadí, jako jsou zednické lžíce a podobně, není problém koupit. Rozhodně si ale budete potřebovat půjčit větší vybavení, jako je například míchačka. Po celé republice funguje řada půjčoven nářadí, které mají většinou srovnatelné ceny. Ty se odvíjí od doby, na kterou si nářadí půjčujete. Například míchačku si můžete půjčit za 140 až 200 Kč na den. Počítejte také s vratnou kaucí, kterou budete muset za nářadí složit.

Lešení

Lešení si podobně jako nářadí můžete půjčit, cena půjčení se ale odvíjí od více faktorů:

  • Doba vypůjčení. Cena za den může být nižší za delší pronájem nebo za větší plochu lešení.
  • Plocha lešení. Cenu udávají půjčovny většinou v Kč za m2.
  • Odborná montáž a demontáž.

Některé půjčovny uvádí ceny za věže lešení, u kterých se cena odvíjí od typu věže a doby půjčení.

Další ruce k dílu

Jste si jistí, že stavbu zvládnete bez pomoci? Zkuste se při vytváření plánu zamyslet nad tím, jak dlouho bude stavba trvat jen s pomocí rodiny a jak dlouho se zedníkem k ruce. Některé fáze stavby je vhodnější nechat na odborníkovi, k nim patří například elektroinstalace. Nikdy nepřeceňujte své schopnosti – spíš se vyplatí přizvat odborníka, než se snažit za každou cenu dokončit stavbu sám.

Komentáře

  • Pokud se chystate v pristim roce zahajit stavbu domu, je treba jiz nyni zacit s jejim planovanim. Stavba totiz znamena nejen velkou financni zatez, ale take vyrizovani cele rady formalit, bez kterych by nebylo mozne ji uskutecnit.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení