Stavba domu svépomocí – co zvládnete udělat sami?

projekt

Dům na klíč je pro mnohé příliš drahý. Kdo se ale přesto snu o novém vlastním domě nevzdává, přistupuje často k možnosti stavět dům svépomocí. Zkušenosti jiných jim hrají do karet. Ze statistik vyplývá, že asi 80 procent lidí opravdu zvládne dům postavit a navíc do dvou let od zahájení stavby.

Za pomocí komunikačních serverů, kde lidé sdílejí své zkušenosti se stavbou tak lze zvládnout velkou část stavby postavit svépomocí či s pomocí rodiny a přátel. Zájemcům také pomáhá stále rozšiřující se systém prodeje stavebních materiálů, které dnes navíc fungují jako skládačky a pracovat s nimi se hned naučíte bez pomoci zedníka.

Sami jistě zvládnete upravit terén, položit základovou desku a postavit obvodové a vnitřní nosné zdivo. Když vše nebudete dělat ručně, ale pořídíte si manipulační techniku, ušetříte kromě peněz i mnoho času.

Vysoce odborné práce svěřte jiným

Na odborné práce, pokud nejste v oborech vyučení, byste si měli sjednat odborníka. Největší poptávka je po tesařích, instalatérech a elektrikářích. Zejména u elektriky je třeba být hodně obezřetný, obzvláště počítáte-li s projekty led osvětlení. Návrh osvětlení je poměrně komplexní záležitost zahrnující řadu dílčích tematických oblastí, které ovlivňují výslednou podobu osvětlení. Návrh osvětlovací soustavy proto svěřte do rukou odborníků, jinak hrozí, že stavba skončí fiaskem. Poradit si nechte i s instalací oken, pokud nebudou dobře zasazená, dojde ke vzniku tepelných ztrát a vše, co ušetříte na stavbě následně zaplatíte za energie.

Jaké domy se staví nejčastěji?

Nejčastěji si lidé za pomoci vlastních sil staví domy se zastavěnou plochou do 150 metrů čtverečních. Přitom počet bungalovů je víceméně stejný jako počet dvoupatrových domů. Čím dál častěji lidé staví dokonce pasivní domy, od kterých se očekává, že spotřeba energií a vytápění bude minimální.

Chcete se také přidat mezi ty, kteří zplodí syna, zasadí strom a postaví dům? Pořiďte montérky pro vaše pracovníky a nezapomeňte na sebe a dejte se do díla.

Komentáře

  • Dobrý den, když si staví dům někdo nekvalifikovaný, tak je skoro jasné, že se setká s problémy, které nedokáže sám vyřešit. My jsme se v těchto případech obrátili na odborníky, vždy moc ochotně poradili, i s hypotékou apod. :) Doporučuji

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení