Uvažujete o stavbě pasivního domu, nebo chcete svůj stávající dům přestavět na pasivní? Pak věřte, že věnovat zvýšenou pozornost střeše domu se vám určitě vyplatí. Platí to však samozřejmě u každého domu. Neboť se říká, že střecha dělá dům. Střecha by samozřejmě měla být na první pohled estetická a zapadnout do celkového architektonického pojetí domu. Neměla by ani příliš narušovat zvyklosti ve vaší obci. Především však musí být střecha kvalitní a funkční.
Sklon či koule
V případě pasivních domů záleží na každém detailu. Je proto velmi důležité, jak bude vaše střecha provedena. Jedině při správné konstrukci zajistíte maximální omezení tepelných ztrát. Pro pasivní, ale také pro nízkoenergetické domy jsou nejvhodnější střechy mírných sklonů. Ty mají totiž mnohem menší ochlazovací plochu, kterou je potřeba zaizolovat. Vy tak ušetříte nemalé finanční prostředky. Ovšem pokud chcete dovést svůj pasivní dům k naprosté dokonalosti, pak určitě zvolte střechu ve tvaru koule. Samozřejmě, ne vždy je takové řešení možné, například kvůli nesouhlasu obce.
Sedlová střecha ne
Méně výhodná, ale stále vhodná je pro pasivní domy i klasická sedlová střecha. Nejideálnějším řešením, pokud vám obec nepovolí střechu ve tvaru koule, je střecha plochá. Má hned několik výhod. Jednak se plocha, která je ochlazovaná zmenší na maximální možné minimum. Snížíte tak plochu, kterou může unikat teplo, ale také oproti sedlové střeše ušetříte za izolaci. Další velkou výhodou je, že plochá střecha se dá velmi snadno ozelenit. Není potřeba ani tak složitého konstrukčního řešení, jako v případě rovné střechy, Což vám ve výsledku opět ušetří nemalou finanční částku.
J. H.