Nejen koberec na frekventovaném místě, ale i koberce, které nejsou vystaveny velké zátěži, mohou být plné nečistot, které představují riziko zejména pro alergiky a děti. Jak koberec opravdu dobře vyčistit a zbavit se i odolných skvrn a nečistot? Nabízí se dvě metody, z nichž každá má své výhody a samozřejmě také negativa. Kdy zvolit suché čištění a kdy naopak přistoupit k mokrému čištění?

Čištění koberců suchou metodou

Zdá se vám, že za sucha není možné nic efektivně vyčistit? O opaku vás přesvědčí suché čištění koberců, k němuž se používá speciální prášek nebo granulovaný čistič. Ten je pomocí rotujících kartáčů speciálního přístroje důkladně vpraven do koberce a pronikne tak do všech kobercových vláken, kde se nechá po určitou dobu působit. Zaschlý čistič je odstraněn pomocí stroje se sběračem. Na koberci tak po chemickém přípravku nezůstanou sebemenší stopy.

Nespornou výhodou suchého čištění je minimalizace omezení provozu. Koberec je možné zatížit krátce po vyčištění. Tento způsob se tedy nejčastěji využívá při čištění koberců pokrývajících velké plochy zejména v komerčních prostorách, kde není možné zamezit přístup osob po delší dobu. V dané místnosti se rovněž nezvyšuje vlhkost vzduchu.

Jaké jsou výhody suché metody?

  • rychlé vyčištění bez větších omezení
  • dokonalé odstranění čisticího prostředku
  • šetrnost vůči kobercovým vláknům
  • efektivní vyčištění skvrn organického i anorganického původu
  • možnost okamžitého použití koberce

Čištění koberců mokrou metodou

Podstatou mokrého čištění koberců, které se označuje také pojmem „extrakční“, je vhánění teplé vody s obsahem čisticího prostředku. Směs, která je do koberce aplikována pod tlakem, je ihned poté vysáta. Po čištění je tedy koberec mírně vlhký, nikoli však mokrý. Přesto je však nutné nechat koberec vyschnout.

Extrakční čištění je možné využít také v případě čalounění, potahů apod., ovšem není možné k této metodě přistoupit u koberců s dlouhým vlasem. Vyčištěná tkanina znovu získá svěží vzhled a barvy působí živějším dojmem. Není nutné mít obavy ani ze sražení čištěné textilie. Mokré čištění koberců a čalounění umožňuje odstranění široké škály skvrn, zaschlých nečistot, ale také nepříjemných pachů a mastnoty.

V čem spočívají výhody mokré metody?

  • účinné vyčištění i velmi znečištěných koberců
  • odstranění skvrn a nečistot z povrchu i celé struktury koberce
  • šetrnost vůči kobercovým vláknům
  • možnost čištění čalounění, sedaček atd.

Před volbou vhodné metody pro čištění koberce je vhodné zvážit nejen míru znečištění koberce, ale také jeho velikost a umístění, aby případná omezení byla co nejmenší. Přítomnost profesionálů je možné využít rovněž k vyčištění křesel, sedacích souprav a podobně.