Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, praví jedno staré přísloví. A tak se výrobci osvětlení snaží vyvíjet zdroje umělého osvětlení tak, aby se co nejvíce podobaly přirozenému světlu. Nejzdravější a nejefektivnější je jednoznačně denní světlo, jenže když světlo nejde seshora, není to jaksi ono.

Mnohem častěji než na kvalitu světla se dnes ale spotřebitelé zaměřují na efektivitu daného typu osvětlení, případně estetické zpracování a design, a pochopitelně cenu. Jaké světlo vlastně ze žárovky či úsporky vychází už je tolik netrápí, a na to také výrobci sázejí a nabízejí takové produkty, které jsou přirozenému světlu značně vzdálené. Zkrátka všude tam, kam je potřeba zavést umělé osvětlení a používat jej přes den.

Tato charakteristika byla často dána neodborně nebo nekvalitně provedenou instalací světlovodu, stejně jako faktem, že tato technologie se u nás před 10-15 lety teprve začínala prosazovat.

Dnes je však situace zcela jiná. Na trhu je celá řada odborných firem, které jsou schopné pomoct se správným výběrem světlovodu, stejně jako s jeho instalací.

Co je to světlovod?

Světlovod není v podstatě nic jiného, než trubka různého průměru a délek, která je vedena většinou od střechy nemovitosti do dané místnosti. Nemusí to být přitom jen v kolmém směru, ale světlovod může být i různě zahnutý. Vhodně nastavená zrcadla pak přivedou světlo až tam, kde jsou potřeba.

Při výběru světlovodu, někdy nazývaných jako světelné studny či komíny, je důležité se zaměřit na průměr tubusu, jeho délku a počet zahnutí. Neméně důležité je  i samotná instalace a zajištění proti pronikání vlhkosti. Mějte na paměti, že vodotěsnost a vzduchotěsnost jsou pro světlovody základní. Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost (30 a více let), svědčí o tom i fakt, že odborné firmy zákazníkům nabízejí minimálně 10-ti letou záruku.

Cena se pohybuje mezi 6000 – 9000 Kč za metr trubice o průměru 60 centimetrů. Investice se vzhledem k cenám za elektrickou energii a cenám zářivek jednoznačně vyplatí.

S.S.
foto: Till Krech