Tepelná čerpadla zažila v uplynulých 15 letech výrazný posun kupředu. Dřívější nevýhody jsou eliminovány, a navíc přišlo několik novinek. Pokud se podíváme na ostatní zdroje tepla, vývoj řady z nich nelze s „evolucí“ tepelných čerpadel srovnávat.

Níže jsme pro Vás připravili přehled 5 nejdůležitějších změn.

Vyšší výkon

Napříč všemi typy tepelných čerpadel se můžeme setkat s rostoucím výkonem, tj. schopností dodat požadovaný objem tepla při nižší spotřebě energie. Změnu k lepšímu způsobily výkonnější kompresory, lepší izolace a celkově kvalitnější materiály, z nichž je tepelné čerpadlo sestaveno

Napojení na moderní technologie

Tepelná čerpadla dnes umí komunikovat s fotovoltaickým zařízením, teplotu v domácnosti si snadno nastavíte prostřednictvím dálkového ovládání či mobilní aplikace. Tepelná čerpadla se tak bez diskuzí stávají součástí tzv. inteligentních domácností.

Záruky

U kvalitních tepelných čerpadel se můžete setkat se základní zárukou 5 let na celé zařízení plus 10 let na kompresor. Potenciální zájemci o tepelné čerpadlo si tak mohou snáze spočítat návratnost investic do tohoto druhu zdroje tepla. Plus, majitele takových tepelných čerpadel jistě potěší fakt, že během 5–10 let nemusí řešit žádné nečekané výdaje.

Životnost

Zkušenosti ze Švédska ukazují, že tepelné čerpadlo může fungovat až 20 let. Ovšem, je zapotřebí kvalitní servis. Dnes, kdy jsou pro výrobu čerpadel používány kvalitnější materiály, lze očekávat životnost delší. Jestli je to však pravda, to ukáže až čas.

Nižší hlučnost

Zejména tepelným čerpadlům využívajících na vstupu vzduch byl vyčítán jejich hlučný provoz. To je dnes minulostí. Kvalitní tepelná čerpadla při svém provozu vydávají hluk kolem 50–60 dB, což je úroveň odpovídající šelestu listí.

Pokud tedy při výběru zdroje tepla pro Vaši domácnost shromažďujete informace z internetu, pečlivě sledujte, z jaké doby pochází zkušenosti majitelů tepelných čerpadel. Samozřejmě se také zajímejte o to, o jaké značce čerpadla je řeč a kdo byl prodejcem tohoto čerpadla. Uvidíte, že rozdíly budou obrovské!