Tepelná čerpadla v pasivních domech

ovladani tepelneho cerpadla

V povědomí mnoha lidí je zaklíněna představa, že pasivní dům je ideálním řešením k nezávislému bydlení a že pasivní domy nevyžadují žádné vytápění. Pasivní domy jsou v současné době konstruovány s využitím kvalitních termoizolačních materiálů a technologií, takže dosahují velmi vysoké úrovně ochrany vůči vnějším povětrnostním a klimatickým podmínkám. I přes tento fakt je ale nutné pasivní domy v některých obdobích roku třeba vytápět. Česká republika je bohužel v klimatickém pásmu, které není pro stavbu pasivních domů tolik příznivý, nicméně je tato komplikace technicky řešitelná. Státy s mírnějším klimatem například řeší otápění pasivních domů v extrémnějších podmínkách pouze slunečním zářením. Solární zisky jsou na našem území malé a pasivní domy proto potřebují mít svůj vlastní promyšlený systém větrání a vytápění založený na jiném principu a jako zdroj nepoužívat slunce, ale jiný zdroj tepla.

Hlavním kritériem na vytápění pasivního domu je především ekologičnost a návratnost vynaložených investic do výstavby nového způsobu vytápění. U pasivního domu se předpokládá nízká tepelná ztráta a instalace nuceného větrání s pasivní nejlépe aktivní rekuperací. Aktivní rekuperace je realizována pomocí tepelného čerpadla ve větrací jednotce, která více využije tepla vzduchu odváděného z domu a může ohřívat teplou vodu a do místností přiváděný vzduch. Zdrojem tepla tepelných čerpadel je voda, vzduch či půda. Ideálním řešení pro pasivní domy ale neexistuje, výběr typu tepelného čerpadla závisí vždy na typu objektu a především na okolních klimatických podmínkách v místě stavby. Využít je možné například tepelných čerpadel typu země/voda, kde je pro odvod tepla z půdy použito buď hlubinného vrtu, nebo podzemních kolektorů. V místě s dostatečnými vodními zdroji je možné s výhodou zase použít tepelná čerpadla pracující na systému voda/voda.

Tepelná čerpadla by měla poskytovat uživatel pohodlí, nízké náklady a především snadnou dostupnost a ovladatelnost. V současné době nabízejí renomované společnosti, které se zabývají stavbou tepelných čerpadel, možnost ovládat svůj dům a jeho vytápění prostřednictvím moderních mobilních telefonů. Ze kteréhokoli místa ČR i zahraničí je tak možné nastavit teplotu uvnitř Vašeho domu, případně sledovat aktuální stav vytápění.

 

 

Komentáře

  • “ s výhodou zase použít tepelná čerpadla “
    Opravdu? A prostá návratnost těchto mašinek je kdy? Tento údaj se velice těžko dohledá, a pokud ano, neodpovídá pravdě…

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Partneři

Výstava Bydlení