Chceme-li energeticky úsporný dům, je potřeba myslet komplexně a úspornost zahrnout i do běžného života. Zanedbávat bychom neměli ani denní potřebu v podobě osvětlení. Díky úsporným kompaktním zářivkám nebo tzv. „LED žárovkám“  můžeme dosáhnout nemálo finančních úspor.

Klasickým žárovkám již odzvonilo a o tom, že to není je pouhý výkřik svědčí i důkazy. Zatímco klasická žárovka s wolframovým vláknem přeměnila i více než 95 % elektřiny na teplo (což je důvod, proč se dnes prodávají pod názvem tepelná koule), v případě moderních typů osvětlení je to výrazně méně.

Kompaktní zářivky, jak se úsporným zářivkám říká pracují na stejném principu jako dlouhé zářivky. Oproti běžným žárovkám mají delší životnost a vyšší energetickou účinnost.

Ještě před časem lidé nechtěli kompaktní zářivky kvůli jejich vysoké ceně. Již tomu tak není, zákaz prodeje klasických žárovek v celé Evropské unii ovšem výrazně srazil cenu těch úsporných. Díky tomu ceny úsporných zářivek rok od roku klesají.

Nemáte-li ve svém domě ještě žárovky vyměněny, neotálejte.

Studie ukazují, že průměrný rodinný dům o podlahové ploše 120 m2 může obsahovat mezi 25 až 40 kusy osvětlovacích zařízení. Některá z nich se používají třeba jen pár minut během každého dne, jiná svítí i několik hodin. Běžná čtyřčlenná domácnost za rok spotřebuje na osvětlení asi 500 kWh elektřiny, což se v závislosti na jejích cenách může rovnat asi 2500 Kč. Pokud se v takové domácnosti rozhodnou její obyvatelé k výměně 4-8 nejvíce využívaných žárovek za kompaktní zářivky nebo LED žárovky, může se roční účet snížit klidně o více než 50 %. Návratnost investice se pak počítá v jednotkách let, často i méně než pěti.

Sandra Špačková (Zdroj: E.ON)