Vydatný spánek je alfou a omegou spokojeného života. Bez dostatečného odpočinku se nám nebude dařit v práci, budeme podráždění na své blízké a většinu dne strávíme v polobdělém stavu, kdy si budeme přát jediné – padnout do postele.

Aby byl spánek skutečně kvalitní, je třeba myslet především na správné zařízení ložnice. Roli hraje umístění ložnice, teplota ložnice, velikost postele, matrace a mnoho dalších faktorů. Pojďme se na ně společně podívat.

Dispozice

Je sice pravdou, že na samotné spaní není potřeba tolik prostoru, ale platí, že spát na miniaturní ploše, která se hned zadýchá, rozhodně není ideální. Obvykle je tedy dobré počítat s pokojem o rozloze alespoň 12 m2. V menším prostoru se totiž vzduch nedokáže dostatečně obnovovat a během spánku se zde koncertuje vysoké množství oxidu uhličitého, což zhoršuje kvalitu spánku. Ideální je také volit ložnici orientovanou na východ a velmi praktická je také koupelna u ložnice, abyste to měli blízko na WC nebo pro sklenici vody.

Zdroj obrázku: Olinda / Shutterstock.com

Střídmost a tlumené barvy

Není třeba to s nábytkem přehánět. Stačí sem dát postel, noční stolky a nějaké úložné prostory. Ideální mohou být vestavěné skříně v neutrálních barvách. Takovým rozvržením si také velmi usnadníte úklid ložnice, který vždy snadno vyřešíte jednou do týdne – stačí vysát, utřít prach a vyprat ložní prádlo.

Využijte prostor na maximu

V ložnici samozřejmě nesmí chybět postel vybavená kvalitní matrací. Matrace a polohovací rošt hrají zásadní roli v tom, jak pohodlně se vám bude spát a zda bude váš odpočinek také zdravý pro vaše záda. Proto je dobré do výběru postele a matrace investovat čas, úsilí i finanční prostředky. Máte jistotu, že se vám tato investice vrátí a nebudete litovat. Materiály matrací by měly být především prodyšné a hypoalergenní. Je klíčové zajistit, aby se v nich nehromadili roztoči a jiné breberky. Na trhu se dnes snadno dají najít materiály, které toto splňují, a proto do nich neváhejte investovat. Zároveň se zaměřte na výběr postelí s úložným prostorem. Tak snadno využijete i prostor pod postelí na uskladnění sezónních věcí, které by jinde překážely.

Zdroj obrázku: FotoDuets / Shutterstock.com

Zajistěte si tmu a čerstvý vzduch

Pro spánek je důležité také správné zatemnění. Pořídit si můžete závěsy, které dokážou odstínit značné množství světelného smogu. Vsaďte ale na tzv. blackout závěsy, které dokážou pokoj skutečně efektivně zatemnit a poskytnout ideální prostor k odpočinku. Kvalitní stínící technika vám pomůže vytvořit noc doslova i uprostřed dne a máte jistotu, že ani přes léto, kdy slunce vychází skutečně brzo, vás nic nebude rušit od spánku. Venkovní žaluzie navíc mají i tu výhodu, že tepelně izolují, takže mohu poskytovat velmi efektivní ochranu před teplem v letních měsících a zajistit, aby teplota v ložnici byla vždy ideální pro spánek. Řešením na léto může být i klimatizace, ale pravdou je, že je to spíše až nouzové řešení, které není zcela ideální. Klimatizace totiž vzduch vysušuje, navíc pokud není pravidelně čištěna, hromadí se v ní prach a další škodlivé částice, které poté během spánku vdechujeme.

Jak vybrat osvětlení?

Silné bílé světlo určitě není pro spánek dobrou volbou. Pro příjemnou večerní atmosféru se daleko spíše hodí tlumené teplé osvětlení, které ani nemusí být nijak silné – stačí když zajistí pohodlnou orientaci při uléhání ke spánku. Velmi oblíbeným řešením proto může být podsvícení čela postele pomocí LED pásku. Výhodné je, pokud si nasvítíte také úložné prostory v ložnici – pomůže to například v zimě, kdy se chcete ráno jen obléknout a nepotřebujete zbytečně rozžíhat velké světlo. Do ložnice jsou ideální také různé lampy se stmívací technikou, takže jde intenzita světla snadno regulovat a můžete mít klidně i dostatek světla na čtení nebo na cokoliv, co budete zrovna potřebovat.

 

Zdroj titulního obrázku: J. Zhuk / Shutterstock.com