Dokud nebydlíte v zcela soběstačném domě, je třeba hledat způsoby, jak snížit své výdaje za energie. I když ceny energií na začátku tohoto roku spíše klesaly, prostor k úsporám tu stále je. Snížit výdaje za energie se dají jednak úsporami a jednak také přechodem k levnějšímu dodavateli. Rozeberme si pro jistotu obojí.

Nižší spotřeba = nižší výdaje za energie

Ne nadarmo se říká, že nejlevnější kilowatthodina energie je ta, kterou nespotřebujete. I přestože máte třeba pocit, že s energiemi šetříte dostatečně, vždy se najde prostor k úsporám. Důležité je zmínit, že některé úspory vás vůbec nemusí omezovat, anebo pro ně nejsou potřebné velké investice. Tak například reflexní fólie (teploodrazná fólie) instalovaná za radiátory dokáže ušetřit až 5% výdajů za topení. Investice do ní se pak vrátí už za jednu topnou sezónu. A podobných příkladů se dá najít spousty.

Najděte si levnějšího dodavatele elektřiny

Výrazné úspory může představovat i změna dodavatele elektřiny. I když ceny elektřiny na přelomu roku klesaly, většina zákazníků by mohla platit méně. Největších úspor pak nepřekvapivě mohou dosáhnout domácnosti, které elektřinou i topí, a jejich spotřeba je tak nesrovnatelně větší. S opatrností je však třeba přistupovat ke smlouvám na dobu určitou a fixovaným cenám. Mnohdy se sice mohou vyplatit, ale s ohledem na současný vývoj cen u nás je nelze bez váhání doporučit.

Odebírejte levný plyn

Podobná je situace i na trhu s plynem. Dodavatelů je spousta a ceny u každého z nich jsou jiné. Najít toho nejlevnějšího není snadným úkolem. Představu, že se probíráte desítkami ceníků, kterým jen málo rozumíte, můžete klidně hodit za hlavu. Pomocí online srovnání cen plynu si snadno vyberete levnějšího dodavatele. Stačí vyplnit přibližnou spotřebu, současného dodavatele a kraj, ve kterém bydlíte. Online kalkulačka plynu vám pak v mžiku ukáže, kolik přechodem k tomu či onomu dodavateli ušetříte.

Jak je vidět, snížit vyúčtování za energie je možné. Přitom stačí vlastně jediné. Nevyhazovat peníze zbytečně.