Nebaví vás uklízení? Přemýšlíte, jak si pravidelný úklid vašeho domu ulehčit? Pak zkuste centrální vysavač. Že jste o takovém zařízení ještě nikdy neslyšeli? Nevadí. V dnešním článku vám centrální vysavač ve stručnosti představíme a shrneme jeho výhody a nevýhody.

Centrální vysavač se skládá z centrální jednotky, která slouží ke sbírání nečistot. Tato centrální jednotka je umístěna mimo obytnou část. Většinou ve zdech je pak vedeno potrubí, které v jednotlivých místnostech ústí otvorem pro připojení hadic. Počet těchto přípojek pro hadice je libovolný. Záleží jen na vás, jak si zvolíte dispozice tak, aby se vám, co nejlépe uklízelo. Úklid pak probíhá tak, že připojíte do připravených otvorů pouze lehké hadice a zapnete vysavač. Vypínač je umístěn u každého sacího otvoru.

Ideální pro alergiky

Hlavní výhodou centrálního vysavače je jeho velký výkon. Pomocí běžných domácích vysavačů takového výkonu nedosáhnete. Podaří se vám tak pomocí centrálního vysavače odstranit i ty největší nečistoty. Jeho další výhodou je tichý chod. Jelikož hlavní jednotka je umístěna mimo obytné místnosti, neobtěžuje vás její hluk. Centrální vysavače jsou velmi vhodné do domů, kde bydlí alergik. Vysátý vzduch totiž není vracen zpět do místnosti, ale je odváděn mimo obytnou plochu do hlavní jednotky. Zde je vysátý vzduch vypuštěn. V domě tedy nezůstanou ani ti nejmenší prachové částice.

Vyšší pořizovací cena

Nevýhodou centrálního vysavače je pořizovací cena, která je docela vysoká. Mínusem rovněž může být i nutnost větších stavebních prací. Proto je lepší uvažovat o instalaci centrálního vysavače v době, kdy připravujete rekonstrukci.

J. H.