Řešíte otázku, jak oplotit vaši zahradu tak, aby byl plot účelový a současně okrasný? Odpovědí může být gabion. Ještě do nedávna byl spíše exkluzivní záležitostí, dnes již však poměrně zevšedněl a tak jej můžeme spatřit u mnoha domů.
Historie gabionů sahá až do Egypta. Tehdy se jednalo o proutěné koše plněné pískem, které měly zpevnit břehy řeky a ochránit zemi v době válek. Dnes je nahrazeno proutí drátokamennou konstrukcí a osazuje se nasucho. Nejčastěji má tvar kvádru.
Co je to gabionový plot?
Gabionový plot je v podstatě pevná síť tvořená ocelovými dráty a distančními sponami. Tato konstrukce je vyplněna nejčastěji přírodním kamenem, ale také zeminou v kombinaci s geotextilií, keramikou, či recyklovaným stavebním materiálem jako například betonová drť.
Lze vybírat z variací kamenů s různou hrubostí i tvarů, které dohromady vytvářejí požadovaný designový architektonický prvek. Výplně lze různě kombinovat, v zemině může růst i zeleň. Do gabionů lze zasadit prakticky jakékoli rostliny. Do mezer mezi kameny stačí pouze přidat vhodnou zeminu. Plně vyhovují listnaté stromy, či keře.
Pokud chcete, aby byl gabion dlouhodobě krásný, bez zeleně a neusazoval se v něm plevel nebo na něm nerostl mech, doporučuje se plot impregnovat hydrofobní nástřikem.
Na koho by celý gabionový plot působil příliš masivně, může zvolit jeho kombinaci s běžnými železnými, či dřevěnými ploty.
5 výhod gabionového plotu
- pevnost a stabilita
- tlumí hluk
- přizpůsobivý tvar i výška
- variabilní vzhled
- odolnost proti korozi
Sestavení gabionového plotu
Sestavení gabionového plotu či gabionové stěny není nijak složitá. Jednotlivé bloky se dovezou v paletách přímo na staveniště; ploché archy se rozloží do potřebného tvaru a naplní se výplňovým materiálem podle přání. Jen je třeba počítat s tím, že u větších gabionových staveb se neobejdete bez základů a výstuže. Do jaké hloubky je potřeba kopat vám spočítá odborná firma dle půdy a velikosti gabionu.
-SŠ-