Řešíte vytápění v novém domě? Pojďme se společně podívat na výhody podlahového vytápění.

Věděli jste, že ne všechny podlahové krytiny jsou v kombinaci s podlahovým vytápěním vhodné. Poradíme, jakou krytinu k podlahovému vytápění vybrat!

Výhody podlahového vytápění

Lze říct, že efektivní podlahové topení je ideálním řešením v kombinaci s kondenzačním kotlem nebo tepelným čerpadlem.

Vhodné pro zdraví rodiny. U sálového systému vytápění nedochází k víření prachu, což ocení rodiny s dětmi a alergici a má příznivé účinky na zdraví díky rovnoměrnému rozložení teploty v místnosti. Podlahové topení navíc nevysušuje se vzduch a v místnosti se udržuje stabilní přiměřená vlhkost vzduchu.

Rovnoměrně vyhřívá místnosti. Poskytuje tak příjemné teplo od nohou, ale také tepelnou pohodu ve všech místnostech.

Úspora nákladů. K úspoře na vytápění dochází díky tomu, že i při nižší teplotě vzduchu je zachovaná teplotní pohoda.

Jednoduché na ovládání. Podlahové vytápění nevyžaduje žádnou údržbu a je snadno regulovatelné.

Vysoká odolnost. Podlahové vytápění s trubkami gabotherm® je systém, jenž splňuje nejnáročnější kritéria a jeho výhody ocení architekt i uživatel. Trubky z polybutenu jsou vysoce odolné vůči usazování vodního kamene a ostatních nečistot. Pro instalaci plovoucí podlahy doporučujeme Wolfcr.cz, kteří tento systém přivedli na český i slovenský trh jako první.

Výběr podlahy k podlahovému vytápění

Aby byly podlahové krytiny vhodné na podlahové vytápění, musí splňovat určité vlastnosti. Tím nejzákladnějším kritériem je logicky hodnota odporu kladeného vedení tepla podlahovou krytinou. Odpor by neměl překračovat hodnotu Rb 0,15m2K/W.

Vhodným tepelným vodičem tak je například keramika. Nevhodné pak jsou tepelné izolanty jako například široké dubové desky. Nejméně vhodné jsou však metrážové koberce, ty teplo z podlahového topení pohlcují a nepropouštějí dále.

Mezi vhodné podlahy patří kromě keramiky také podlahy korkové, plastové či dřevěné. Oblíbené plovoucí podlahy pro podlahové vytápění jsou ty ze dřeva. Dřevo je přírodní materiál závislý na vlhkosti v interiéru a ve stavebních konstrukcích. Pro podlahové vytápění nejsou vhodné zejména krytiny z měkkých dřevin jako například smrk. Důležité je vybrat dřevěnou podlahu určenou přímo pro podlahové vytápění. Ty se kvůli roztažnosti dřeva vyrábějí v co nejmenších formátech. Neméně důležité je při pokládce zvolit vhodné lepidlo.

Je namístě svěřit pokládku dřevěné podlahy odborníkům.