Ještě před výstavbou domu je dobré si položit zdaleka banální otázku a sice, čím budete v novém domě vysávat? Tuto otázku byste si měli položit zejména, pokud doma máte astmatika.

Mnohé výzkumy ukázaly, že 20% astmatiků je takto postiženo zejména z důvodů dlouhodobého vdechování škodlivých látek a nečistot v uzavřených prostorách, a nejčastěji to jsou naše právě domovy. Když v těchto uzavřených prostorách budeme zvíříme vysáváním prach, který si v místnosti opět sedne, není to pro astmatika to pravé.

Centrální vysavač zmírní potíže

Pro astmatiky se jeví jako vhodný centrální vysavač. Na rozdíl od přenosných vysavačů, které ve větší či menší míře stále způsobují určitou cirkulaci prachu, centrální vysavače odstraňují nečistoty, prach, pyly, roztoče, zvířecí spory a jiné alergeny s prakticky stoprocentním efektem. Vyluxovaný vzduch tak není vracen zpět do místnosti, ale je odváděn mimo obytnou plochu do hlavní jednotky a v některých případech i ven.

Klinické studie potvrdily, že centrální vysavače jednoznačně snižují astmatické potíže a související alergické reakce.

Hlavní výhodou centrálních vysavačů je jejich velký výkon. Pomocí běžných domácích vysavačů podobného výkonu nedosáhnete. Podaří se vám tak pomocí centrálního vysavače odstranit i ty největší nečistoty.

Centrální jednotka je umístěna mimo obytnou část. Domem (většinou ve zdech) je pak vedeno potrubí, které v jednotlivých místnostech ústí otvorem pro připojení hadic. Jeho další výhodou je tedy tichý chod. Toto ocení zejména rodiny s malými dětmi.

Pokud již máte postaveno, ale centrální vysavač byste rádi, nezoufejte. Centrální vysavače mohou být instalovány nejen v každé novostavbě, ale také dodatečná instalace v rámci rekonstrukce nepřináší nejsou velký zásah do konstrukce budovy.

Sandra Špačková