Možná jste to už viděli. Jedete kolem domu a koukáte, jak na jeho střeše roste tráva, případně i jiné mnohem větší rostliny. Pak jste narazili na tzv. zelenou střechu. Možná si nyní říkáte, že je to docela hloupost, nechat si na střeše růst trávu, ale pokud dočtete dnešní článek až dokonce, tak uvidíte, že svůj význam to má.

Zabraňte ztrátám

S takovou střechou se můžete potkat zejména v případě pasivních či nízkoenergetických domů. Zelená střecha totiž pomáhá zabránit tepelným ztrátám. Ovšem nejen tepelným. Zemina společně s travním drnem totiž představují i velmi kvalitní akustickou izolaci. Výhod však je více. Střešní krytina je chráněna před mechanickým poškozením například při silném krupobití, před UV zářením a snižuje se tepelné namáhání střešního pláště. Dochází i ke zlepšení životního prostředí. Zelené střechy, případně střešní zahrady, jsou tak dnes už součástí téměř každé nové výstavby administrativního či obchodního centra. Ne vždy je to na první pohled viditelné, ale určitě jste si už všimli stromů či keřů, které rostou na střechách. Výhodou totiž je, že zelená střecha pojme značné množství dešťových srážek a v horkých dnech přispívá k ochlazení nejen budovy samotné, ale i svého okolí. Proto jsou dnes tak často využívané při nové výstavbě různých center ve městech.

Kam se hodí?

Stále více se však objevují i na rodinných domech. Ovšem pozor, rozhodně se nepouštějte do jejich budování sami. Rozhodně totiž nestačí navršit na střechu zeminu a do ní vysét nějakou travní směs.

Prvně se musí vzít v úvahu tvar střechy. Ne všechny jsou pro instalaci zelené střechy vhodné. Avšak nezoufejte. Jde to i u poměrně velkých sklonů, jen se vám to trošku prodraží. Na střechu poté musí přijít kvalitní izolace, která zabrání pronikání vlhkosti ke střešní krytině. Na tuto vrstvu se poté nanese asi 20 cm vrstva zeminy (v těch nejlevnějších případech) a do ní se vyseje vhodná travní směs.

Pokud se rozhodnete pro větší vrstvu zeminy, pak bude možné mít na střeše i zasazené stromky či keře. To je vhodné například i pro paneláky, které mají rovnou střech. Lidé z domu by pak mohli na střechu chodit relaxovat. Samozřejmostí je vždy výpočtem zjisti, jak moc je možné střechu zatížit.

Cena se pohybuje v případě nejlevnějších variant, které představují rovnou střechu, asi 20 cm zeminy a obyčejnou travní směs přibližně 1700 Kč za metr čtvereční.

J. H.