Máte doma malé děti, které samozřejmě ani minutku neposedí a pořád pobíhají po bytě a tak máte často návštěvu od sousedů, kteří si chodí stěžovat? Dá se to poměrně elegantně vyřešit pomocí zvukové izolace podlah.

Dříve, však než se pustíte do samotné izolace, je třeba zdůraznit, že vás u izolačního materiálu budou zajímat dva parametry. Prvním z nich je vzduchová neprůzvučnost. To znamená, že materiál je schopný zabránit pronikání zvuků, které se šíří vzduchem. Druhým parametr pak je kročejová neprůzvučnost. Tedy materiál brání prostupu hluku, který se šíří hmotou. V případě, že se tedy rozjedete do obchodu pořídit si nějakou tu zvukovou izolaci, ptejte se po těchto dvou parametrech. Čím nižší, tím samozřejmě lepší.

Vrátíme-li se k příkladu z úvodu, tedy, že si chodí stěžovat vaši sousedi na to, že děti příliš dupou, pak vás asi nejvíce bude zajímat zvýšení kročejové neprůzvučnosti. Ta představuje problém zejména v panelových domech, kde se hluk celou konstrukcí domu šíří poměrně snadno.

Odizolování není těžké. Můžete si pořídit speciální podlahovou krytinu, která má zvukotěsné vlastnosti, nebo si pod svoji stávající podlahu instalujete nějaký izolační materiál. Tím je v případě podlah nejčastěji čedičová vlna či desky z polystyrénu. Zvýší se tak samozřejmě tloušťka podlahy, takže v některých případech budete muset provést drobné úpravy, jako je zaříznutí dveří. Nebude to sice nejlevnější záležitost a práce s tím bude také spojeno dost, ale vaše děti si však pak budou moci klidně hrát.

 

J. H.

foto: istavinfo.dumabyt.cz