V nedávném článku jsme se věnovali tomu, jak správně orientovat dům. V dnešním článku se podíváme na správnou orientaci jednotlivých místností. Možná si myslíte, že na tom nezáleží, ale mýlíte se. Správnou orientací a vhodným umístěním místností můžete ušetřit na provozních nákladech za dům, tedy zejména za energie.

Jak je orientovaný dům?

Berte přitom v úvahu následující skutečnosti. Místnosti, kde vyžadujete sluneční svit ráno, orientujte na východ. Pamatujte však, že v takové místnosti bude v létě velmi příjemně, ale v zimě poněkud chladno. Místnosti na západě budou zase prosluněny večer. Při orientaci místnosti na jih počítejte s tím, že v létě tu bude poněkud chladněji, ale v zimě bude místnost více prosluněná a teplejší. Místnosti na severu jsou pak rovnoměrně osvětlené po celý rok.

Správnou orientací ušetříte

Výše zmíněnému tedy přizpůsobte orientaci místností. Na sever je tedy vhodnější orientovat prostory, kde přece jen požadujete vetší chlad. Jde například o komory, garáž, ale také WC. Východní orientace je lepší pro pracovny, ložnice a kuchyně. Na jih orientujte dětský pokoj, obývací pokoj. Obývací pokoj, ložnici i kuchyni můžete orientovat i západním směrem.

Pamatujte však, že tyto zásady neplatí vždy. Je potřeba se přizpůsobit konkrétní situaci a podmínkám na parcele. Pokud máte například zastíněnou jižní stranu, nemůžete očekávat, že zde bude v zimě tepleji. Pokud místnosti jsou vhodně umístěné a orientované, můžete ročně ušetřit přibližně 10 % nákladů na energie. Pokud se chystáte dům zrovna stavět, pak své požadavky sdělte architektovi. Pokud vybíráte z katalogových domů, pak bohužel budete mít smůlu.

J. H.